ଗରିବ କୃଷକ ପିତା, ବୋଝ ନୁହେଁ ବରଦାନ ହେଲେ ପାଞ୍ଚ ଝିଅ ! ଘରେ ପାଠ ପଢ଼ି RAS ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି…

ଗରିବ କୃଷକ ପିତା, ବୋଝ ନୁହେଁ ବରଦାନ ହେଲେ ପାଞ୍ଚ ଝିଅ ! ଘରେ ପାଠ ପଢ଼ି RAS ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି…

ରାଜସ୍ଥାନର ହନୁମାନଗଢ଼ର ଭୈରୂସରୀ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ସହଦେବ ସହାରଣଙ୍କର ପାଞ୍ଚଜଣ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ତ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଝିଅ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ତିନିଜଣ ଭଉଣୀ ଏକତ୍ର RAS ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ତିନି ଭଉଣୀ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସହିତ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି କି ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଯଦି ଭଲ ଭାବରେ ପୋଷଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଝିଅମାନେ ବୋଝ ନୁହେଁ ବରଂ ବରଦାନ ସଦୃଶ ଅଟନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସହଦେବଙ୍କ ସମସ୍ତ ପାଞ୍ଚଝିଅ ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ଅଛନ୍ତି । ଜଣେ ଝିଅ ଝୁଂଝୁନୁଂ ଠାରେ ବ୍ଲକ୍ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ (ବିଡ଼ିଓ) ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଏକ ସମବାୟ ସମିତିରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ରମରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବଶିଷ୍ଟ ତିନି ଝିଅ ରୀତୂ, ଅଂଶୂ ଏବଂ ସୁମନ୍ ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାରେ ମନୋନୀତ ହୋଇ ପରିବାର ତଥା ଅଞ୍ଚଳର ନାମକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଛନ୍ତି ।

ଗରିବ କୃଷକଙ୍କ ପାଞ୍ଚଜଣ ଝିଅ RAS ଅଧିକାରୀ

ଏହି ପାଞ୍ଚ ଭଉଣୀଙ୍କ ସଫଳତା ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ କାରଣ ଅଟେ କି, ସେମାନେ ବହୁତ ଗରିବ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଗରିବ କୃଷକ ପିତାଙ୍କର ଲାଳନପାଳନ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା, ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଞ୍ଚ ଭଉଣୀ ପରସ୍ପରଙ୍କ ସାହାରା ହୋଇଥିଲେ ।

ସହଦେବ ନିଜେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଏତିକି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିରକ୍ଷର ଅଟନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଁ’ରେ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକ ସହଦେବ ସହାରଣଙ୍କ ତିନି ଝିଅ RAS ହେବା ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ଗ୍ରାମରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ସହଦେବ ପିଲାଦିନରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣେ ଜଣେ ବଡ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ମୋର ଦୁଇ ବଡ ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ, ରୋମା ବିକାଶ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଝିଅ ମଞ୍ଜୁ ସମବାୟ ବିଭାଗର ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଅଟେ । ମୁଁ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଞ୍ଚଜଣ ଝିଅ ଅଧିକାରୀ ହେବାପରେ ତାଙ୍କ ପିତା ସହଦେବ କହିଛନ୍ତି କି, ଯେଉଁମାନେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ସେ କହିଥିଲେ କି ଆମେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରି ନାହୁଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ହୀରା ପରି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଛୁ । ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲୁ । ସେ କହିଥିଲେ କି, ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଥିଲି, ସେହି ସମୟରେ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ଉପହାସ କରୁଥିଲେ କି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଏତେ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପରେ ତୁମେ କ’ଣ କରିବ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଘରକୁ ଯାଇ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଅଫିସର୍ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେତୁ ସେ ସମାଜ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଅପମାନ ଶୁଣିଥିଲେ ।

ରୋମା କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ବାପା ବେଳେବେଳେ ଏହି କଥାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଭାବୁଥିଲେ କି ସେ ନିଜ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଏତେ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯଦି ସେମାନେ ସଫଳ ନ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଥଟ୍ଟା ପରିହାସ କରିବେ, ତଥାପି ସେ ଝିଅମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି । ରୋମା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କହିଛନ୍ତି କି ସଫଳତା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କୋଚିଂ ନୁହେଁ ବରଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟ ଅଧ୍ୟୟନ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ।

ଆଜି ସହଦେବ ସହାରଣଙ୍କ ଝିଅମାନେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରେରଣା ଅଟନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପୁଅଠାରୁ କମ୍ ବୁଝନ୍ତି । ସେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଅନ୍ୟ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି, ଆପଣମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିବା ଉଚିତ୍, ଏଥିପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତୁ, ଫଳାଫଳ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଯିଏ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବେ ତାଙ୍କ ଫଳାଫଳ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳତା ଆଣିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *