ଜେଇଇ ମେନ୍ସ ଏବଂ ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି: ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ-କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮/୮: ଗୋଟିଏ ପଟେ ଜେଇଇ ମେନ୍ସ ଏବଂ ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଗରମ ଥିବାବେଳେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ହୁଏତ ବୁଝି ପାରୁନାହାନ୍ତି ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ୧ବର୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହା କରିବାକୁ କେବେହେଲେ ଚାହିଁବେ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାର ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ। ପରୀକ୍ଷା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଏହି ସମୟରେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଏନଟିଏ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନସ୍ତରରେ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ସଚିବ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡା କେତେକ ରାଜ୍ୟର ବିରୋଧକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ ବହୁତ ସତର୍କ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଯଦିଓ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ସାହାଯ୍ୟର କେବେ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇ ନ ଥିଲା, ଏବେ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ ହେଉନାହିଁ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ଏସପି ସଭାପତି ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁବାର ଏହା ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଏବଂ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ବସ୍ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ବ୍ୟାହତ ହେଲେ ପିଲାମାନେ କିପରି ଆସିବେ? ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ପରୀକ୍ଷା ଜୀବନ ପାଇଁ କାମ କରିବ ନାହିଁ।

Google

ଏହାପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ କଂଗ୍ରେସକୁ କଡା ଜବାବ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘କଂଗ୍ରେସ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ତେଣୁ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ରାଜନୀତି କରିବାର ସୁଯୋଗ ଛାଡୁନାହିଁ। ହେଲେ ୮୫%ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସହ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କର ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିସାରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ଯୋଗୁଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ।

Google

ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର କାରଣ ଜେଇଇ ମେନ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଥିବାବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମାତ୍ର ଚାରି ଦିନ ବାକି ଅଛି। ଏଥିସହ ଏନଟିଏ ପରୀକ୍ଷାର ଶେଷ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରଖିଛି। ଏନଟିଏ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋଟ ୮.୫୮ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ଜେଇଇ ମେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭.୪୯ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ମୋଟ ୧୫.୯୭ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ନିଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି। ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରକାଶ ହେବାର ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ବିତିଛି।

Google

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଜେଇଇ ମେନ୍ସ ପରୀକ୍ଷା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରୁ ୬ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ନିଟ୍( NEET) ପରୀକ୍ଷା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରେ ହେବ। ଏଥିସହ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଯେପରି ଶିକ୍ଷାବିତମାନେ ପରୀକ୍ଷା ସମର୍ଥନରେ ବାହାରକୁ ଆସିଛନ୍ତି,ଏହା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। ଏହି ଏକାଡେମିକ୍ସରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ଏବଂ ଆଇଆଇଟି ପରି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ପ୍ରଫେସର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଏହି ଏକାଡେମିକ୍ସମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷା ଏଡାଇବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଏକ ବର୍ଷ ନଷ୍ଟ ହେବ। ଯାହାହେଲେ ବି ଏକାଡେମିକ୍ ସେସନ୍ ବହୁ ବିଳମ୍ବ ହୋଇସାରିଛି।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*