ପାଇଲଟ ଦୀପକ୍ ସାଠେଙ୍କ ହେତୁ ବଞ୍ଚି ପାରିଲା ଲୋକମାନଙ୍କ ଜୀଵନ । ବିମାନରେ ନିଆଁ ଲାଗିନଥିଲା, ଏଥିପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ !

ପାଇଲଟ ଦୀପକ୍ ସାଠେଙ୍କ ହେତୁ ବଞ୍ଚି ପାରିଲା ଲୋକମାନଙ୍କ ଜୀଵନ । ବିମାନରେ ନିଆଁ ଲାଗିନଥିଲା, ଏଥିପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ !

କୋଝୀକୋଡେ ଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପାଇଲଟ ଦୀପକ୍ ସାଠେଙ୍କ ବୁଝାମୁଣା କାରଣରୁ ହିଁ ବିମାନରେ ନିଆଁ ଲାଗିପାରି ନଥିଲା ଏବଂ ବିମାନରେ ଥିବା ୧୬୯ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚି ପାରିଲା । କୁହାଯାଉଅଛି କି ଦୀପକ୍ ସାଠେଙ୍କୁ ଏହା ଜଣା ପଡିଯାଇଥିଲା କି ବିମାନଟି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେଣୁ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ । ଦୀପକ୍ ସାଠେଙ୍କର ୩୬ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିଲା ଏବଂ ସେ ବାୟୁସେନାରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସେବା ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନର ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ଗିୟର କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା । ଯେଉଁ କାରଣ ହେତୁ ବିମାନଟି ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

newstrend

ଖବର ଅନୁସାରେ ବିମାନର ଅବତରଣ ଗିୟର ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଦୀପକ୍ ସାଠେ ବିମାନ ବନ୍ଦରର ତିନି ରାଉଣ୍ଡ ଲଗାଇଥିଲେ । ଯାହା ଫଳରେ ବିମାନର ଇନ୍ଧନ ସରିଯିବ ଏବଂ ବିମାନଟି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଅବତରଣ କରିପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ତୃତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ପରେ ତାଙ୍କୁ ବିମାନକୁ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ବିମାନକୁ ଅବତରଣ କରିବା ସମୟରେ ଡାହାଣ ଡେଣା ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ସେ ବିଳମ୍ବ ନକରି ପ୍ରଥମେ ଇଞ୍ଜିନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ଯାହା ଫଳରେ ବିମାନରେ ନିଆଁ ଲାଗିପାରିବ ନାହିଁ । ଦୀପକ୍ ସାଠେ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ହେତୁ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେଥିରେ ନିଆଁ ଲାଗିନଥିଲା ଏବଂ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ପାଇଲଟ ଦୀପକ୍ ସାଠେ ନିଜ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ନକରି ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ ।

newstrend

ଏଥି ସହ ଦୀପକ୍ ସାଠେଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଏବଂ ବନ୍ଧୁ ନୀଲେଶ ସାଠେ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି କି, ଦୀପକ୍ କିପରି ବିମାନକୁ ନିଆଁ ଲାଗିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମୁତାବକ ବିମାନର ଅବତରଣ କରିବା ଗିୟର କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା । ବିମାନଟି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସେ ଇଞ୍ଜିନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଉଡାଜାହାଜରେ ନିଆଁ ଲାଗିନଥିଲା । ଦୀପକଙ୍କର ୩୬ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଏନଡୀଏ ପାସଆଉଟ ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଡ ଅଫ ଅନର ସମ୍ମାନ ସମ୍ମାନିତ କରିଦିଆଯାଇଛି । ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ସେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏୟାର ଫୋର୍ସରେ ଥିଲେ । ଯେଉଁ ଠାରେ ସେ ୨୧ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବା କରିଥିଲେ ।

୧୯୯୦ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର

newstrend

ନୀଲେଶ କହିଛନ୍ତି କି ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ଗୋଟିଏ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ବଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ । ତେବେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଅନେକ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେ ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ଆମେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ନଥିଲୁ କି ସେ ପୁନର୍ବାର ବିମାନ ଉଡ଼ାଇ ପାରିବେ । ସେଠାରେ ସେ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଗର୍ବ ଥିଲା କି ସେ ଆରବ ଦେଶରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ଦେଶକୁ ଫେରାଇ ଆଣୁଛନ୍ତି ।

newstrend

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଏହା ଯେ ଗତକାଲି ରାତି ୭.୩୦ ସମୟରେ କୋଝିକୋଡ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ AXB୧୩୪୪, ବୋଇଙ୍ଗ ୭୩୭ ଅବତରଣ କରିବା ସମୟରେ ଖସିପଡିଥିଲା ଏବଂ ସିଧା ଏହି ବିମାନ ଘାଟିକୁ ବାଜି ଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବିମାନ ଦୁଇ ଭାଗ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହି ବିମାନରେ ୧୯୦ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ୧୮୪ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ୬ ଜଣ ବିମାନର ସଦସ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏଥିସହ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଜଣ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ । ୧୯ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ହୋଇଯାଇଛି । ଆହତ ମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ବର୍ତ୍ତମାନ କରାଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *