ଅବସାଦରୁ ମୁକ୍ତ ରଖୁଛନ୍ତି ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ: ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ଅବଧିରେ ବଢ଼ିଲା ଚାହିଦା ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦/୮: ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ଲାଗୁହେବା ପର ଠୁ ଲୋକମାନଙ୍କର ବାହାରକୁ ଯିବା, ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ଏବଂ ପାର୍ଟି କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ଲୋକମାନେ ଏକାକୀ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ନିକଟରେ ଚାପ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ନୂତନ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ କିଣୁଛନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି ଯେ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ ସମୟ ବିତାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚାପ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

Google

ସୁଶାନ୍ତଲୋକର ବାସିନ୍ଦା ଜସ୍ମିନ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଘରେ ରହି ଏକୁଟିଆ ଏବଂ ଅଶାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ । ତା’ପରେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ସେ ଏକ କୁକୁର କିଣିଥିଲେ । ସେ ଏବେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଏହି କୁକୁର ସହିତ ସମୟ ବିତାଉଛନ୍ତି ଓ ସକାଳେ ୱାକ୍ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଶାନ୍ତି ଅନୁଭବ ହେଉଛି ।

Google

ସେକ୍ଟର ୨୩ର ବାସିନ୍ଦା ପାରୁଲଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ଯଦି ପେଟ୍ ଡଗ୍ ନଥାନ୍ତା ତେବେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଯାଇଥାନ୍ତେ । ଦୀର୍ଘ ପାଞ୍ଚ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇନଥିଲେ ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟି ପାରୁନଥିଲେ । କେବଳ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ୍ ହୋମ୍ ତାଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ବିଚଳିତ କରୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ବାହାରକୁ ଗଲେ, ସେ ତାଙ୍କ କୁକୁରକୁ ଦେଇଥିଲେ । ଡଗିଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା, ତାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଏବଂ ତା’ସହ ଖେଳିବାରେ ସମୟ କଟିଯାଏ । ଫଳରେ ଚିନ୍ତାଧାରାର ନକାରାତ୍ମକତା ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

କ୍ଲିନିକାଲ୍ ସାଇକୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ଡକ୍ଟର ରଚନା ଅରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନେ ଭଲ ସାଥୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ବାକହୀନଙ୍କ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ଏବଂ ଅତ୍ମୀୟତା ନିଜ ଭିତରେ ସକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ମନ ଭବିଷ୍ୟତର ଅସୁବିଧାରୁ ବାହାରି ବର୍ତ୍ତମାନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ନିୟୋଜିତ ହୁଏ ।

ଡାକ୍ଟର ସ୍ଵାତି ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖ, ନର୍ଭସନେସ୍, ଟେନସନ୍ ଏବଂ ଡିପ୍ରେସନର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ଏହି ଚିନ୍ତା ଖାଲି ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଅଧିକ ଆସିଥାଏ । ଅନେକ ଥର ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏତେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ଯେ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ଅପସାରଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । କିଛି ରୋଗୀ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ରଖିବା ପରଠାରୁ ସେମାନେ ଭଲ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ମୋଟ ଉପରେ, ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ରଖିବା ଆଜିକାଲି ଏକ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହେଉଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*