ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପମ୍ପରେ ଆଦୌ ଠକେଇର ଶିକାର ହେବେ ନାହିଁ ! ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ଗୁଡିକୁ, ଠକ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଆଯିବ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ…

ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପମ୍ପରେ ଆଦୌ ଠକେଇର ଶିକାର ହେବେ ନାହିଁ ! ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ଗୁଡିକୁ, ଠକ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଆଯିବ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ…

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପମ୍ପରେ ଠକାମୀର ଶିକାରରୁ ବର୍ତ୍ତିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ବିଷୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଠକାମୀର ଶିକାରକୁ ଏଡ଼ାଇ ପାରିବେ ।

ପେଟ୍ରୋଲ୍-ଡିଜେଜ୍ ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଅହେତୁକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପମ୍ପରେ ଅନେକ ଥର ପେଟ୍ରୋଲ୍ ବ୍ୟାଘାତ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପମ୍ପ ମାନଙ୍କରେ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦିଆଯାଇ ନଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଠକାମୀର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ଆଘାତ ସହ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହି ଠକାମୀରୁ ବର୍ତ୍ତି ପାରିବେ ।

ଏଥିପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପମ୍ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଭରିବା ବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ କିଛି ଜିନିଷର ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ସଚେତନ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଠକାମୀର ଶିକାରରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବେ । ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜକୁ ସତର୍କ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ଏହି ସମସ୍ତ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ

୧. ମିଟର ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ

ପେଟ୍ରୋଲ ଭରିବା ପୂର୍ବରୁ ମିଟର୍ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଭରିବା ସମୟରେ, ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ମେସିନରେ ସ୍ଥାପିତ ମିଟରର ଶୂନ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହିପରି ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଠକାମୀର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି ।

୨. ପେଟ୍ରୋଲର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ

ଆପଣ ପେଟ୍ରୋଲର ଶୁଦ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଅନେକଥର ଭୁଲ୍ ପେଟ୍ରୋଲ୍ କିମ୍ବା ବ୍ୟଭିଚାର ସହିତ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ବିକ୍ରି ହେବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯଦି ଆପଣ ପେଟ୍ରୋଲର ଶୁଦ୍ଧତା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କାଗଜରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ପେଟ୍ରୋଲ୍ ନେଇ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଶୁଦ୍ଧ, ତେବେ ତାହା କୌଣସି ଦାଗ ନ ଛାଡି ଉଡ଼ିଯିବ । ଯଦି ଏହିପରି କିଛି ନହୁଏ ତେବେ କାଗଜରେ ଦାଗ ରହିବ । ଗ୍ରାହକ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ୍, ୧୯୮୬ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପମ୍ପ ପାଇଁ ଫିଲ୍ଟର କାଗଜ ପରୀକ୍ଷଣର ସୁବିଧା ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ । ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ।

୩.ସ୍ୱଳ୍ପ ପେଟ୍ରୋଲର ଶିକାର ହେବେ ନାହିଁ

ଅନେକ ଥର ଗ୍ରାହକମାନେ ପମ୍ପରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ପେଟ୍ରୋଲର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । ଯଦି ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ୧୦୦୦ କିମ୍ବା ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାର ପେଟ୍ରୋଲ୍ କିମ୍ବା ଡିଜେଲ୍ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଶ୍ରମିକ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ତେଲ ଦେବାପରେ ବନ୍ଦ କରି ଦିଅନ୍ତି । ଏହାପରେ, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ତେଲ ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯିବ, ସେ ପୁଣି ଯେଉଁଠାରୁ ଅଟକି ଯାଇଥିଲେ ସେଠାରୁ ତେଲ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ ଠକାମୀର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହାକୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ଇନ୍ଧନ କୁହାଯାଏ । ତେଣୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯଦି ଏହିପରି କେବେ ଘଟେ, ତେବେ ମିଟରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *