ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ପିତାମାତା ଯଦି ଏହି ତିନୋଟି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ; ତେବେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳମୟ ହୋଇଯିବ !

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ପିତାମାତା ଯଦି ଏହି ତିନୋଟି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ; ତେବେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳମୟ ହୋଇଯିବ !

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ସମୟର ଜଣେ ମହାନ୍ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଜ୍ଞାନୀ ଥିଲେ । ସେ “ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି” ନାମକ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ କଥା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପାଣ୍ଡିତ୍ୟ ଅର୍ଜନ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କୌଟିଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିଲା । ସେ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ଅଟେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ନୀତି ଗୁଡିକ ଜଣେ ମଣିଷକୁ ଜୀବନର ସତ୍ୟତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଥାଏ ଏବଂ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରିଥାଏ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶତ୍ରୁ ଘନାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଧ୍ୱଂସ କରି ଦେଇଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ସେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ବାଳକ ଯାହାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ରଗୁପ୍ତ ମୌର୍ଯ୍ୟ, ତାଙ୍କୁ ମୌର୍ଯ୍ୟ ରାଜବଂଶର ଶାସକ ମଧ୍ୟ କରାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ଜୀବନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏହି ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ଏହାକୁ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନର ଦିଗ ଉପରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ସ୍ପର୍ଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣ ହେତୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ । ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗ ସହିତ ଜଡିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷଗୁଡିକ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ପିଲା ଦିନରେ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ ପରି ଭାବେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥାଏ, ସେମାନଙ୍କ ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ସେହି ପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ । ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଶୁର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥାଏ । ଏହି କାରଣ ହେତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତା କିଛି ବିଷୟ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁସାରେ ପିତା-ମାତାଙ୍କୁ କେଉଁ କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁସାରେ ପିତା-ମାତା ଏହି ସମସ୍ତ କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ

୧. ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତା ପିଲା ଦିନରୁ ନିଜ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ଚରିତ୍ର ଏବଂ ଗୁଣ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ପିତାମାତା ଏହିପରି କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲା ତାଙ୍କ ସମେତ ସମଗ୍ର ପରିବାରର ଶୋଭା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଯେଉଁ ପରି ଭାବରେ ଜଣେ କୁମ୍ଭାର ମାଟି କୁ ଏକ ସଠିକ୍ ଆକୃତି ଦେଇଥାଏ, ସେହିଭଳି ପିତାମାତା ପିଲାଟି ଦିନରୁ ପିଲାଟିର ଏକ ଉତ୍ତମ ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

୨. ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି କି ଯେଉଁ ପିତା-ମାତା ମାନେ ନିଜ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଦେଇ ନଥାନ୍ତି ସେହି ପିତାମାତା ନିଜ ପିଲା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶତ୍ରୁ ସଦୃଶ ହୋଇଥାନ୍ତି କାରଣ ଅଶିକ୍ଷିତ ଲୋକ ମାନେ ବିଦ୍ୱାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଜକୁ ଅସମ୍ମାନ ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ଶିକ୍ଷା ବିନା ଜୀବନ ଅନ୍ଧକାରମୟ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ, ତେଣୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତାଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଅଟେ ।

୩. ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ପିତାମାତାଙ୍କୁ ନିଜ ପିଲା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଶାସନ ଭାବନା ଆଣିବା ଉଚିତ । ପିଲା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଶାସନ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ଯଦି ପିତାମାତା ମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସ୍ନେହ-ପ୍ରେମ କରନ୍ତି, ତେବେ ପିଲାମାନେ ଉଦ୍ଧତ ହୋଇଯିବେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ପିଲା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବଦଗୁଣ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ତେଣୁ, ପିତାମାତା ମାନେ ଏହି ବିଷୟର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ୍ କି ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ସ୍ନେହ-ଶ୍ରଦ୍ଧା କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଗିତ୍ ମଧ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *