ପାକିସ୍ତାନ ଦେଲା ଭାରତକୁ ଧମକ୍ :  ମୁମ୍ବାଇର “ହୋଟେଲ ତାଜ୍” ଉପରେ ବୋମା ପକାଇ କରିବ ଧ୍ଵଂସ !

ପାକିସ୍ତାନ ଦେଲା ଭାରତକୁ ଧମକ୍ : ମୁମ୍ବାଇର “ହୋଟେଲ ତାଜ୍” ଉପରେ ବୋମା ପକାଇ କରିବ ଧ୍ଵଂସ !

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଖବର ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇ ସହ ଜଡିତ ଅଟେ । ଏହି ଖବର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ । ବାସ୍ତବରେ ପାକିସ୍ତାନ ମୁମ୍ବାଇର ତାଜ ହୋଟେଲ ଉପରେ ବୋମା ପକାଇବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଧମକ ପରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସକୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି ଓ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ କଡା କରାଯାଉଛି । ହୋଟେଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଫୋନ୍ ପାକିସ୍ତାନରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । କଲ୍ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରାଚି ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୬/୧୧ ଭଳି ଆକ୍ରମଣ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତର ତାଜ ହୋଟେଲରେ ହେବ ।

Google

ଏଥି ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି କଲ୍ ପରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତାର ସହ ରହିଛି । ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ଏତଦବ୍ୟତିତ ପୋଲିସ ସ୍ପଷ୍ଟକରି ସାଧାରଣ ଜନତାକୁ କହିଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ହୋଟେଲ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ସମେତ ତାଜ୍ ହୋଟେଲର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି ଏବଂ ହୋଟେଲର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖନ୍ତୁ । ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ । ଏହି ଧମକ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ମୁମ୍ବାଇରେ ଯାନବାହନର ଯାଞ୍ଚ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି । ସହରରେ ଅବରୋଧ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ନିଜ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି । ଏହି ବିପଦକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛି । ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ୨୬ ନଭେମ୍ବର ୨୦୦୮ରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ୧୬୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୦ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା ।

Google

ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଜମଲ କାସାବକୁ ପୋଲିସ ଧରିଥିଲେ । ପୋଲିସ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଅଜମଲ କାସାବକୁ ପଚରାଉଚରା ବେଳେ କାସାବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଯେ, ସେ ପାକିସ୍ତାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧, ୨୦୧୨ରେ ପୁଣେର ୟେରୱାଡା ଜେଲରେ ତାଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *