ପାକିସ୍ତାନ କରୁଛି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବଡ଼ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର !

ପାକିସ୍ତାନ କରୁଛି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବଡ଼ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର !

ପାକିସ୍ତାନ କରୁଛି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବଡ଼ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ! ସାମ୍ବାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଟନେଲ, ଯାହାକି ଖୋଲୁଛି ସୀମା ସେପଟରୁ ଗୁପ୍ତ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ । ସେହି ଗୁପ୍ତ ଟନେଲ ଦେଇ ଭାରତକୁ ପଠାଉଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସାମ୍ବା ସୀମାରେ ସେନାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସୁଡ଼ଙ୍ଗ । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଏକ ଟନେଲ ସୀମା ସୁରକ୍ଷାବଲ ବା ବିଏସ୍ଏଫ ଦ୍ୱାରା ଆବିଷ୍କାର ହୋଇଛି । ବିଏସ୍ଏଫ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଟନେଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ସହିତ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ଏହି ଜିନିଷ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯିବ ବୋଲି ବିଏସ୍ଏଫ କହିଛନ୍ତି ।

Google

ଏଥିସହିତ ଏହି ଟନେଲ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବା ଏଲଓସି ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଏହାର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ୨୦ ମିଟର । ଏହି ଟନେଲ ପ୍ରାୟ ୨୫ ମିଟରେ ଗଭୀରରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ବିଏସ୍ଏଫ ୱେଲବ୍ୟାକ୍ ଆଉଟପୋଷ୍ଟ ନିକଟରେ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଟନେଲରେ ବ୍ୟବହୃତ ବାଲି ଅଖାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଚିହ୍ନ ରହିଛି । ଯାହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଙ୍ଗ ସହିତ ପାକ୍ ଏହି ଟନେଲ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲା । କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ ରେଞ୍ଜର୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସିର ସହମତି ଏବଂ ସହଯୋଗ ବିନା ଏତେ ବଡ଼ ଟନେଲ ନିର୍ମାଣ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।

Google

ଅନ୍ୟପଟେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରାୟ ୩୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଏସ୍ଏଫ ଦାୟୀ ଏବଂ ସୀମାରେ ଅତୀତରେ ଥିବା ଜାମ୍ମୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ଟନେଲ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଟନେଲ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଟନେଲ ଅଛି କି ନାହିଁ ବିଏସ୍ଏଫ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବିଶାଳ ଅପରେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *