ଆମ ଶରୀରରେ ‘କରୋନା ଭାଇରସ୍’ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଅଛି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ମହତ୍ତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ…

ଆମ ଶରୀରରେ ‘କରୋନା ଭାଇରସ୍’ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଅଛି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ମହତ୍ତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ…

ସାରା ଦେଶ ପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଚେଷ୍ଟା ଅସଫଳ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଉଛି । ସରକାର ଦ୍ୱାରା ‘ଭାଇରସ୍’ର ରୋକଥାମ୍ ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଫଳାଫଳ ବାହାରକୁ ଆସିନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଗାତାର ଏହି ଭାଇରସ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହା ଫଳରେ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ସାରିଛି । ‘କରୋନା ଭାଇରସ୍’ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ସାମନାକୁ ଆସି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ‘ଭାଇରସ୍’ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ‘ଇମ୍ୟୁନ୍-ସିଷ୍ଟମ୍’କୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଯଦି ଆମର ‘ଇମ୍ୟୁନ୍-ସିଷ୍ଟମ୍’ ଦୃଢ଼ ରହିବ ତେବେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଆମ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହିକିଯେ ଆମ ଶରୀର ଭିତରେ ‘କରୋନା ଭାଇରସ୍’ ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ‘ଇମ୍ୟୁନ୍-ସିଷ୍ଟମ୍’କୁ ଦୃଢ଼ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟାରେ କେଉଁ କେଉଁ ଜିନିଷ ସାମିଲ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ କେଉଁ ଜିନିଷର ସେବନ କରିବା ଫଳରେ ‘ଇମ୍ୟୁନ୍-ସିଷ୍ଟମ୍’ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନିଜ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ କିପରି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିୟମିତ ଭାବେ କରନ୍ତୁ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ

ଯଦି ଆପଣ ଚାହଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଭିତରୁ ଦୃଢ଼ ରହିବ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବେ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଯଦି ନିୟମିତ ଭାବେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ତେବେ ଏଥିରୁ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଏ, ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବା ।

ଶାରୀରିକ ଗତିବିଧି ବହୁତ ଜରୁରୀ

ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଫିଜିକଲ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଗୁଡ଼ିକ ଅର୍ଥାତ ଶାରୀରିକ ଗତିବିଧି ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ଖେଳକୁ ସାମିଲ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ଏଥିରୁ ମାନସିକ ରୂପେ ଆପଣ ସତେଜ ଅନୁଭବ କରିବୁ ।

ବାହାରର ଖାଦ୍ୟପେୟରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

ଆଜିକାର ସମୟରେ ଏପରି ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହା ବାହାରର ଖାଦ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହଁନ୍ତି ଯେ ‘ଭାଇରସ୍’ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବେ ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଆପଣ ବାହାରର ଖାଦ୍ୟପେୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଶୁଦ୍ଧ ଭୋଜନକୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ।

ଭିଟାମିନ୍-ସି ସେବନ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ‘ଇମ୍ୟୁନ୍-ସିଷ୍ଟମ୍’କୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ‘ଭିଟାମିନ୍-ସି’ର ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଆପଣ ଅଁଳା ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏଥିରୁ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସେବନ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ନିୟମିତ ଭାବେ ଖାଲି ପେଟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସେବନ କରନ୍ତୁ ।

ଫଳ ଓ ସବୁଜ ପନିପରିବାକୁ ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ୍ କରନ୍ତୁ

ଫଳ ଓ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କ ‘ଇମ୍ୟୁନ୍-ସିଷ୍ଟମ୍’ ଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ‘ଭାଇରସ୍’ ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କେଉଁ ଜିନିଷରୁ ଇମ୍ୟୁନିଟି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ

ଯଦି ଆପଣ ମଇଦାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜିନିଷର ଅଧିକ ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ବହୁତ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରେଡ୍, ଭଟୁରେ, ପିଜ୍ଜା ଆଦି ମଇଦାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଆପଣ ଚିନି ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣ ଏହା ସ୍ଥାନରେ ଗୁଡ଼ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଆଜିକାର ସମୟରେ ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ପିଇବାକୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଯାଇଛି ଆପଣ ନିଜ ରୁଚି ବଦଳି ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ କରୋନା କାଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମୟ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସମସ୍ତ ଅଭ୍ୟାସକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଏ । ଆପଣ ପେକିଙ୍ଗ ଜିନିଷ ଗୁଡ଼ିକୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଆପଣ ‘ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍’ର ସେବନ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଏଥିପାଇଁ ‘ଇମ୍ୟୁନ୍-ସିଷ୍ଟମ୍’ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *