DAକୁ ନେଇ ନୂଆ ଉପଡେଟ୍ ! କେଉଁ ସୂତ୍ରକୁ ଆଧାର କରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କରାଯିବ ଦେୟ ?

DAକୁ ନେଇ ନୂଆ ଉପଡେଟ୍ ! କେଉଁ ସୂତ୍ରକୁ ଆଧାର କରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କରାଯିବ ଦେୟ ?

ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ : କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଜୁଲାଇରେ ସେମାନଙ୍କ ବେତନରେ ଏକ ବଡ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଜୁନ ୨୬ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ DA ବୃଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା କିପରି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ତାହା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଜୁଲାଇରୁ DA ଉପରେ ଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଦେୟ କରାଯିବ ଏବଂ ଏହା କିପରି ହେବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଆସିବ । କିନ୍ତୁ, ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଏକାଠି ଆସିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟତା ନାହିଁ ।

ଏହିପରି DAକୁ ଦିଆଯିବ :

ଜୁନ ୨୬ରେ ଜାତୀୟ ପରିଷଦ ମିଳିତ ପରାମର୍ଶଦାତା ଯନ୍ତ୍ର (JCM), ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ପର୍ସନାଲ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ ବିଭାଗ (DOPT)ର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଜୁଲାଇରେ DA ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଉଛି । ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, ଜୁଲାଇରେ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, DAର ଦେୟ କେବଳ ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ କରାଯିବ । ଅର୍ଥାତ ଜୁଲାଇରେ ଗୋଟିଏ କିସ୍ତି ଦିଆଯାଇପାରେ, ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଅଗଷ୍ଟରେ ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହିପରି ଭାବରେ ଗତ ୧୮ ମାସ ପାଇଁ DA ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଜୁନ ୨୦୨୧ର DA ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ ।

CTC ଗଣନା କିପରି କରାଯାଏ ?

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତାର ବକେୟା କିସ୍ତି ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୧ରୁ ସଂଶୋଧିତ ହାରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବ । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ଦିଆଯାଏ । ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର ଜାନୁଆରୀରୁ ଜୁନ ଏବଂ ଜୁଲାଇରୁ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥାଏ । DA ଠିକ କରିବାକୁ ସରକାର ହାରାହାରି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆକଳନ କରନ୍ତି । DAର ଗଣନା ସହିତ TA ମଧ୍ୟ ପୁନଃ ସମନ୍ୱିତ । DAର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ TAରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ସେହିଭଳି HRA ଏବଂ ମେଡିକାଲ କ୍ଷତିପୂରଣ ସ୍ଥିର ହୋଇଥାଏ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ CTC ସମସ୍ତ ଭତ୍ତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ ।

ଜୁଲାଇରେ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହେବ କି ?

ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦ ଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା (DA ପେମେଣ୍ଟ)ର ଦେୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସମୁଦାୟ ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଆସିବ । ଏହି ତିନୋଟି କିସ୍ତିର ଟଙ୍କା ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଦିଆଯାଇପାରେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଜୁଲାଇରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରେ ବମ୍ପର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ଏବଂ ଗତ ୧୮ ମାସ ପାଇଁ ଅଟକାଯାଇଥିବା DA ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ । ଏହାପରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ୨୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ ।

ଦରମା କେତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ?

ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ (7th Pay Commission) ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରମା ୧୮୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ । ଏଥିରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ଯୋଡାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଅର୍ଥରେ ମାସିକ ୨୭୦୦ ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ବେତନରେ ଯୋଗ କରାଯିବ । ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ DAରେ ମୋଟ ୩୨,୪୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଭ ପାଇବେ । ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହେବ । କିନ୍ତୁ, ଏହା ମଧ୍ୟ ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଅର୍ଥାତ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରେ । ସେହି ସମୟରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ସମୁଦାୟ ୩୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *