ଏହି ଦିନ ଭାରତର ସ୍ଵଦେଶୀ କରୋନା ଭେକ୍ସିନ୍ COVAXIN ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧି ହୋଇପାରେ ।

ଏହି ଦିନ ଭାରତର ସ୍ଵଦେଶୀ କରୋନା ଭେକ୍ସିନ୍ COVAXIN ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧି ହୋଇପାରେ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଟିକା COVAXIN ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧି ହୋଇପାରେ । ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ।

୭ ଜୁଲାଇ ପରେ ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ ।

ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହେଲେ ଟୀକା ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧି ହେବ ।

କରୋନାର ପ୍ରଭାବ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ସନ୍ଧି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସୁଛି । କରୋନା ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ (COVAXIN) ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧି ହୋଇପାରେ । ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଏବଂ ICMRର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହି ଟିକା ଲଞ୍ଚ ସମ୍ଭବ ।

Google

ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭାକ୍ସାଇନ୍ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦିତ ପାଇଛି । ଆଇସିଏମଆର ଦ୍ଵାର ଜାରି ଏକ ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ନାମଲେଖା ଆଗାମୀ ୭ ଜୁଲାଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ପରେ, ଯଦି ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ସଠିକ୍ ହେବ, ତେବେ ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କୋଭାକ୍ସାଇନ୍ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରିବ । ଯଦି ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଟିକାକୁ ବଜାରକୁ ଆଣିବ ।

ଆଇସିଏମଆର ଏବଂ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ (ଯେଉଁଥିରେ AIIMS ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ସାମିଲ) ଏହି ଚିଠି ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଟିକା କୋଭାରିଏଟ୍ ବଜାରକୁ ଆସିପାରେ । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ICMR ଦ୍ୱାରା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

Google

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ବାୟୋଟେକ୍ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଏହା କୋଭାକ୍ସାଇନ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ମଧ୍ୟ ପାଇଛି । ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ପରୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି । ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଟିକା ତିଆରି କରିବାରେ ପୂର୍ବ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି ।

ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ପୋଲିଓ, ରେବି, ରୋଟାଭାଇରସ୍, ଜାପାନିଜ୍ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍, ଚିକେନଙ୍ଗୁନିଆ ଏବଂ ଜିକା ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଟିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନାମଲେଖା ୭ ଜୁଲାଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । ଏହା ପରେ, ଏକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ-ଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ, ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଟିକା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ସୁଦ୍ଧା ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧି ହେବ ।

କରୋନା ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ମହାମାରୀ ସହ ଲଢୁଛି ଏବଂ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗିପଡିଛି । ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ଭାରତ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯିଏ ଟିକା ଦେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ଜୟଗାନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ସଙ୍କଟ କାଳୀନ ସମୟରେ ଏହିପରି ଏକ ଖବର ପାଇ ଭାରତୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *