ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କରୋନା ଡୋଜର କରିଲେ ଠିକ ଉପଯୋଗ ! ଯେତିକି ଟୀକା ମିଳିଲା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଉପକୃତ :-

ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କରୋନା ଡୋଜର କରିଲେ ଠିକ ଉପଯୋଗ ! ଯେତିକି ଟୀକା ମିଳିଲା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଉପକୃତ :-

ଓଡ଼ିଶାର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର କରୋନା ଟୀକାର ପ୍ରତି ବୁନ୍ଦାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଉପଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ରାଜ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା କରୋନା ଡୋଜର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗତକାଲି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହି କଥାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିଥିବା କରୋନା ଟୀକାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଯେତିକି ଟୀକା ଡୋଜ ମିଳିଥିଲା ସେତିକିରେ ହିଁ ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାଙ୍କୁ ୬୧,୪୪,୧୪୦ କରୋନା ଡୋଜ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଡୋଜର ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଶୂନ୍ୟ ଅପଚୟ ସହିତ ୬୨,୭୯,୩୧୧ ଲୋକଙ୍କର ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ଲଗାଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଟେ ।

ଏହିଭଳି ଭାବରେ ବର୍ବାଦ ହେବାକୁ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି ଡୋଜ :-

ଟୀକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ୫ ମି.ଲି ୱାୟଲରେ ମୋଟ ୧୦ଟି ଡୋଜ ଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଜଣେ କୁଶଳ ନର୍ସ ଗୋଟିଏ ୱାୟଲ ଦ୍ୱାରା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟୀକା ଲଗାଇ ପାରିବ । ଏଥିରେ ୦.୫୮ ରୁ ୦.୬୨ ମି.ଲି. ଅବରଫିଲ ଥାଏ । ୱାୟଲରେ ଅଧିକ ଟୀକା ଭରିବା ଏକ ମାମୁଲି କଥା ଅଟେ; ଯାହାକୁ ଓଭରଫିଲ୍ କୁହାଯାଏ । ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ ମାତ୍ରା ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଅର୍ଥାତ ଠିକ ଭାବରେ ଯଦି ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ; ତେବେ ୫ ମି.ଲି ୱାୟଲରୁ ୧୦ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୧ରୁ ୧୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଇପାରିବ ।

ଓଡ଼ିଶା ଭଳି କେରଳରେ ମଧ୍ୟ ଡୋଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁନ୍ଦାକୁ ଠିକ ଭାବରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ମଇ ୧ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସରକାରଙ୍କ କୋବିଡ଼ ଟୀକାର ଡାଟା ଅନୁସାରେ କେରଳ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଦୁଇଟି ଏପରି ରାଜ୍ୟ ଅଟେ; ଯେଉଁଠି ମିଳିଥିବା ମୋଟ ଟୀକା ଡୋଜ ଠାରୁ ଅଧିକ ଡୋଜର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।

କେରଳରେ ଟୀକା ଷ୍ଟରେଜ, ପରିବହନ ଏବଂ ଉପଯୋଗର ପ୍ରୋଟୋକୋଲର ଭଲ ଭାବରେ ପାଳନ କରି ଜିରୋ ଭେକ୍ସିନ ଅପଚୟ କରାଯାଇଛି । କେରଳର ନର୍ସ ଟୀକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱାୟଲର ଶେଷ ବୁନ୍ଦାର ଠିକ ଉପଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । କେରଳ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ତରଫରୁ ୭୩,୩୮,୮୦୬ ଟୀକା ଡୋଜ ମିଳିଥିଲା । ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରି ୭୪,୨୬,୧୬୪ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଗଲା । ୮୭,୩୫୮ ଅତିରିକ୍ତ ଟୀକା ଡୋଜର ବ୍ୟବହାର କରି ଅପଚୟକୁ ଶୁନ୍ୟ କରାଗଲା । ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନରାଈ ବିଜୟନଙ୍କ ଅନୁସାରେ “ଆମକୁ ସବୁ ୱାୟଲ ୱେଷ୍ଟେଜ ହିସାବରେ ମିଳିଲା, ଅତିରିକ୍ତ ଡୋଜର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଗଲା । ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ, ବିଶେଷ କରି ନର୍ସମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କୁଶଳ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର ଅଟନ୍ତି ।

ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କରୋନା ଡୋଜର ଠିକ ଭାବରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ତାହାର ପ୍ରଶଂସା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଟୀକା ଅପଚୟକୁ କମ କରିବା କଥାକୁ ନେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଔଷଧକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୩ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁସାରେ ତାମିଲନାଡୁ, ଆସାମ, ମଣିପୁର ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟୀକା ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *