ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ପରି ଫୋନରେ ଭୋଟର ଆଇଡ଼ି କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି…

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ପରି ଫୋନରେ ଭୋଟର ଆଇଡ଼ି କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି…

ଭୋଟର୍ ଦିବସ ଅବସରରେ ଭାରତ ସରକାର ଇ-ଇପିସିଆଇ ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଆପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ଘରେ ବସି ଫୋନରେ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟର୍ ପରିଚୟ ପତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଏହି ଆପ୍ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ।

ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ୨୫ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଇଲେକ୍ଟର୍ସ ଫୋଟ ଆଇଡ଼େଣ୍ଟିଟି କାର୍ଡ (ଇ- ଇପିସିଆଇ) ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଆପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୋଟର୍ ଆଇଡ଼ି କାର୍ଡ ଆଧାର କାର୍ଡ (ଅନଲାଇନ ଭୋଟର ଆଇଡି କାର୍ଡ) ପରି ଅନଲାଇନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ ।

ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସେବା

ଏହି ଆପ୍ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୫ ଜାନୁୟାରୀରୁ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧି ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ସୁବିଧା ୧୯ ହଜାର ନୂତନ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଭୋଟର୍ ଏହି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ନେଇପାରିବେ ଅର୍ଥାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୋଟର୍ ପରିଚୟ ପତ୍ରର ଏକ ହାର୍ଡ କପି ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିବ ନାହିଁ । ଆପଣ ଏହାକୁ ନିଜ ଫୋନରେ ନିଜ ସହିତ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଏହା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ବୋର୍ଡିଂ ପାସ୍ ପରି, ଯାହା ବିମାନଯାତ୍ରା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରାଯାଏ ।

ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ସହିତ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ

ଏଥିପାଇଁ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା ସମୟରେ ଏକ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଦେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ । ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଏବଂ ନାମ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଏକ ମେସେଜ ଆସିବ । ଏହା ପରେ ଓଟିପି ( ୱାନ ଟାଇମ ପାସୱାର୍ଡ ) ମାଧ୍ୟମରେ ଇ – ଇପିସିଆଇ ଆପ ଡାଉନଲୋଡ କରି ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ନୂତନ ଭୋଟର ଆଇଡ଼ି କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

ପୁରୁଣା ଭୋଟରଙ୍କୁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ କେୱାଇସି

ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଭୋଟର୍ ଭାବରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ପୁନଃଲିଖନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସେହିପରି, ଯେପରି ବ୍ୟାଙ୍କରେ କେୱାଇସି ପାଇଁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଲ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଫୋନ୍ ଏବଂ ମେଲରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇପାରିବ ।

ଡିଜିଟାଲ୍ ସୁବିଧା ସହିତ ଭୋଟରମାନେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ

ଏହି କାର୍ଡର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁବିଧା ହେଉଛି ସମୟ ସଞ୍ଚୟ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ଭୋଟର୍ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପାଇବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଏଥିସହିତ ନୂତନ ଭୋଟର୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ପୁରୁଣା କାର୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ବୁଲିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଆପଣ ନିଜ ଫୋନରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଇଲେକ୍ଟର୍ସ ଫୋଟ ଆଇଡ଼େଣ୍ଟିଟି ଆପ୍ (ଇ- ଇପିସିଆଇ) ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଭୋଟର୍ ଆଇଡ଼ି କାର୍ଡ କରିପାରିବେ । ଏଥିସହିତ ଭୋଟର୍ ପରିଚୟ ପତ୍ର ହଜିଯିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆପ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଲୋକମାନେ କେବଳ ୨୫ ଟଙ୍କା ଫି ଦେଇ ନକଲ ଭୋଟର୍ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପାଇପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *