ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲକୁ ନେଇ ଆସିଲା ଏକ ଭଲ ଖବର ! ଦୈନନ୍ଦିନର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ଏବେ Message ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିହେବ ।

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲକୁ ନେଇ ଆସିଲା ଏକ ଭଲ ଖବର ! ଦୈନନ୍ଦିନର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ଏବେ Message ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିହେବ ।

ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଦରବୃଦ୍ଧି ଲଗାମ ଲାଗିଲା । ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଜୁନ ୧୫ରେ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଗତ ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୯୬.୪୧ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୮୭.୨୮ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ସୋମବାର ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୨୯ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୩୦ ପଇସା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା ।

ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୬.୪୧ ଟଙ୍କାରେ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୮୭.୨୮ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୦୨.୫୮ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲର ଲିଟର ପିଛା ୯୪.୭୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ଚେନ୍ନାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୯୭.୬୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୯୧.୯୨ ଟଙ୍କା ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ୯୬.୩୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ୯୦.୧୨ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ ଦେଶର ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆଲୋଡ଼ନ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମହଙ୍ଗା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇନଥିଲା । ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଶସ୍ତା ହେବା ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଚାରି କିସ୍ତିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୭୭ ପଇସା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିଲା । ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୭ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଏହାର ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧି ଘଟିନଥିଲା । ତେବେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ/ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ଚାରି ଦିନ ପାଇଁ ଲିଟର ପିଛା ୭୭ ପଇସା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରତିଦିନର ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ Message ମଧ୍ୟରେ ଜାଣିପାରିବେ :

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ହାର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ ଏହି ସୁବିଧା ଦେଇଛି । ଆପଣ SMS ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ । ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ ଗ୍ରାହକମାନେ ଦିଲ୍ଲୀର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ମେସେଜ ବକ୍ସରେ ଟାଇପ କରନ୍ତୁ – RSP ୧୦୨୦୭୨ (RSP Dealer Code of Petrol Pump) ଏବଂ ଏହାକୁ ୯୨୨୪୯୯୨୨୪୯ ନମ୍ବରକୁ ପଠାନ୍ତୁ । ସେହିଭଳି ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ RSP ୧୦୮୪୧୨ , କୋଲକାତା ପାଇଁ RSP ୧୧୯୯୪୧ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ RSP ୧୩୩୫୯୩ ଟାଇପ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ୯୨୨୪୯୯୨୨୪୯କୁ ପଠାନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମୋବାଇଲରେ ସର୍ବଶେଷ ହାର ପାଇବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *