ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଲାଇନ୍ ଲଗେଇବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ! ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା କ’ଣ ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଲାଇନ୍ ଲଗେଇବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ! ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା କ’ଣ ?

ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ବିଲ ପୈଠ କରିବା ପାଇଁ ଲାଇନରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ବିତାଇବାର ଆଉ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ସିଧାସଳଖ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଦେୟ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ପୈଠ ହେବ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବିଦ୍ୟୁତ ବିତରଣ ନିଗମ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ଲୌକ୍ଷ୍ନ ଏବଂ ପିଲିଭିତ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାବରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଟର ରିଡର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନରେ ବିଲ୍ ଦାଖଲ କରିବେ ଏବଂ ଘରେ ରସିଦ ଦେବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଟର ରିଡରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ପୈଠ କରି ଆପଣଙ୍କର ମୂଲ୍ୟବାନ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ । ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ପିଲିଭିତର ପ୍ରାୟ ୩୮ ହଜାର ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ରାଜଧାନୀର ୫୬ ହଜାର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ।

ଲୌକ୍ଷ୍ନ ଏବଂ ପିଲିଭିତରେ ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି

ମଧ୍ୟାଞ୍ଚଳ ବିଦ୍ୟୁତ ନିଗମର ପିଆରଓ ଶାଲିନୀ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୌକ୍ଷ୍ନ ଏବଂ ପିଲିଭିତ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ମିଟର ରିଡର ଅନଲାଇନରେ ବିଲ୍ ଦାଖଲ କରିବେ ଏବଂ ଘରେ ରସିଦ ଦେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଏହି ଯୋଜନା ସହରୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି । http://mvvnl.in/post/hi/bill-payment ୱେବସାଇଟରେ ଆପଣ ବିଲସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ପୈଠ କରିପାରିବେ ।

ଆପଣ ଆପ୍ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ

ମୋବାଇଲର ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ଏଠାରେ, ବିଦ୍ୟୁତ ଭୁଗତାନ ଟାଇପ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ, ଆପଣଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପାଇଁ ଅପ୍ସନ ବାଛନ୍ତୁ । ଏଠାକୁ ଯାଇ ନିଜ ବିଲର କ୍ରମିକ ନମ୍ବର ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ କୋଡ୍ ଦିଅନ୍ତୁ । କୋଡ୍ ଦେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ । ଏହାପରେ ଆପଣ ନେଟୱାର୍କିଂ, ଏଟିଏମ କାର୍ଡ, ଡେବିଟ କାର୍ଡ, କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ସହିତ ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ ।

ଆଜିଯାଏଁ ଲୋକମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ପୈଠ କରୁଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍ ମଧ୍ୟଦେଇ ଠିଆ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ମୂଲ୍ୟବାନ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଳି ନପଡିଲେ ତାଙ୍କୁ ପରଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ପରଦିନ ସେ ବିଲ୍ ଜମା କଲେ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଏବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଆଉ ହେବନାହିଁ ।

ଓଡିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ ସର୍ବସାଧାରଣ ଜନତା ଯେପରି ସହଜ ଓ ସୁବିଧାରେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ପଇଠ କରିପାରିବେ ସେନେଇ ଏକ ନୂଆ ସେବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ହିଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସେବା ପାଇପାରିବେ । ସରକାର ଏହି ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଚଳିତ ମାସରେ ହିଁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *