ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବେ ! ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି…

ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବେ ! ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି…

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଖବର ଅଛି । କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ କୃଷି ବିଲ୍ ଆଣିବା ପରେ କୃଷିକୁ ଏକ ବଡ ବ୍ୟବସାୟର ରୂପ ଦେବକୁ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏକ ନୂତନ କୃଷି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦେବେ ।

ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ମିଳିବ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ସରକାର ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ୍ ଏଫପିଓ’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଗଠନକୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ୧୧ ଜଣ କୃଷକଙ୍କୁ ଏକ ସଂଗଠନ କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ଗଠନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୃଷି ଉପକରଣ କିମ୍ବା ସାର, ମଞ୍ଜି କିମ୍ବା ଔଷଧ କିଣିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ କରିବ ।

କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ୍ ଏଫପିଓ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । କାରଣ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଶୀଘ୍ର ଏଥିପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଖୋଲାଯିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *