ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହେବ ଗ୍ୟାସ ବୁକିଂ ! କେନ୍ଦ୍ର ଜାରି କରିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ…

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହେବ ଗ୍ୟାସ ବୁକିଂ ! କେନ୍ଦ୍ର ଜାରି କରିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ…

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ବାଣ୍ଟିବା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି ଦିଆଯାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବୁକିଂ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିକୁ ନିକଟକୁ ଯାଇ ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକିଂ କରୁଥିବା ଉପଭୋକ୍ତା ମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ବଦଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । କାରଣ ଆସନ୍ତା ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ଏହିପରି ଭାବେ ଗ୍ୟାସ ବୁକିଂ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ସହିତ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଭାବେ ବୁକିଂ କରିବା ନିମନ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ।

ଡ଼ିଜିଟାଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହେବ ବୁକିଂ :

Google

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବାଣ୍ଟିବା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି ଦିଆଯାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସି ମାନଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବୁକିଂ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ବୁକିଂ କରି ଦେଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସେବାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପୂରଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକିଂ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଡେଲିଭେରୀ କରିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏହି କାମ :

Google

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଘରେ ସିଲିଣ୍ଡର ପହଞ୍ଚାଇବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅନୁସାରେ ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ଡେଲିଭେରୀ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ ନିଜ ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେଶନରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ଆସିଥିବା ଔର୍ଥେକେଟିଙ୍ଗ କୋଡ୍ (ଡିଏସଈ)କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ତୈଳ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଆପ୍ଲିକେଶନରେ ଡିଏସଈ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଠିକଣା ପ୍ରବେଶ ହେବା ସହିତ ସିଲିଣ୍ଡର ଉଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହିପରି ଅଭିଯୋଗ ମିଳୁଛି ଯେ, ଗ୍ୟାସ ବୁକିଂ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ସିଲିଣ୍ଡର ପହଞ୍ଚୁ ନାହିଁ ।

ଡ଼ିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ଉପରେ ସରକାର ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି :

ଏହା ସହିତ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ତୈଳ କମ୍ପାନୀମାନେ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ ସହରରେ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ମାସ ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ଅତିକମରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଛୋଟିଆ ସହରଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରୁ ଅତି କମରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ଵଲା ଯୋଜନାର ଲାଭାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ନେଇ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସି ଅପରେଟରଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ :

Google

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ନେଇ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସି ଅପରେଟରମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯୋଗୁଁ ଘରକୁ ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଣରେ ସମସ୍ୟା ବଢିଯାଇଛି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଘର ବାହାରେ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଆନ୍ତି । କରୋନା ସଙ୍କଟରେ, ଡେଲିଭରି ବାଳକ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ବୁକିଂ ଏବଂ ପେମେଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ଅଟେ । ଏହା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *