ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଅବତରଣ କଲେ ‘ରାମାୟଣ’ର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରିହାନା ଏବଂ ଗ୍ରେଟାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଲେ  ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଅବତରଣ କଲେ ‘ରାମାୟଣ’ର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରିହାନା ଏବଂ ଗ୍ରେଟାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଲେ ।

ଭାରତରେ ଚାଲିଥିବା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ବଡ ନାମ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦେଶୀ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ବହିଷ୍କାରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଦେଶୀ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିରିଏଲ ‘ରାମାୟଣ’ରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଅନୁଜ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ସୁନୀଲ ଲହରି ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ପରି ଅଭିନେତା ସୁନୀଲ ଲହରି ମଧ୍ୟ ବିଦେଶୀ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁନୀଲ ଲହରି ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ସୁନୀଲଙ୍କ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଟ୍ୱିଟକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଶଂସକମାନେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସୁନୀଲଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସହ ସହମତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏହା ଆମର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଷୟ ଏବଂ ଆମଦେଶ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ବୋଲି ସୁନୀଲ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଦେଶୀ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ସୁନୀଲ ଲହରି ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଏକ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି । ‘ରାମାୟଣ’ର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ରିହାନା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ଆମଦେଶର କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ । ଆମେଆମର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟୁ ।’

ରାମାୟଣର ଶ୍ରୀରାମ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାମାୟଣରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅଭିନେତା ଅରୁଣ ଗୋବିଲ୍ ମଧ୍ୟ ବିଦେଶୀ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ ଉପରେ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, ‘ଭାରତ ହେଉଛି କୃଷି ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ସର୍ବେ ଭବନ୍ତୁ ସୁଖୀନଃ ଆଦର୍ଶ ଉପରେ ଚାଲୁଥିବା ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଦେଶ । ଆମ ଦେଶର ସରକାର ଏବଂ ମାନ୍ୟବର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଜ ଘରୋଇ ବିବାଦକୁ ବୁଝି ସମାଧାନ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁଝାମଣା ଅଛି । କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ ରିହାନା କିମ୍ବା କୌଣସି ବିଦେଶୀ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଦେଶର ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ ।

ଏଥି ସହ ଅରୁଣ ଗୋବିଲ ୨୬ଜାନୁଆରୀରେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଦିଲ୍ଲୀର ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ହିଂସା ଉପରେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶର ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ଘଟଣାରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଅରୁଣ ଗୋବିଲ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, “କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନାମ ୨୬ଜାନୁଆରୀରେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ କୃଷି ପ୍ରଧାନ ଦେଶର ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଚିତ୍ର ଆଣିଛି । ଏଭଳି ଉଗ୍ର ତଥା ହିଂସାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖି ଲାଗୁଛି କି, କିଛି ଦେଶ ବିରୋଧୀ ଶକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଏଜେଣ୍ଡା ଚଳାଉଛନ୍ତି ।”

ଅରୁଣ ଗୋବିଲ ଏବଂ ସୁନୀଲ ଲହରିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ବିଦେଶୀ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର, ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, କଙ୍ଗନା ରାନାୱତ, ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର, ଅଜୟ ଦେବଗନ, ସୁନୀଲ ଶେଟ୍ଟୀ, କରଣ ଜୋହର, ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଭଳି ମହାନବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ କଳାକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଦେଶ ସହିତ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ନିକଟରେ ଆମେରିକାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟିକା ରିହାନା ଭାରତରେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ବିଷୟରେ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ । କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ରିହାନା ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନର ଏକ ଫୋଟ ସେୟାର୍ କରି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, ଆମେ ଏହି ବିଷୟରେ କାହିଁକି କଥାହେଉନାହୁଁ ? ଏଥି ସହିତ ରିହାନାଙ୍କ ପରେ ପରିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଗ୍ରେଟା ଥନବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ କହିଥିଲେ । ଭାରତର ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ସରକାରଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ । ରିହାନା ଏବଂ ଗ୍ରେଟାଙ୍କ ପରେ ଅନ୍ୟ ବିଦେଶୀ ସେଲିବ୍ରିଟି ମଧ୍ୟ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାର କୃଷକମାନେ ୨୬ ନଭେମ୍ବରରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଚାହିଦା ହେଉଛି କି, ସରକାର କୃଷି ଆଇନ୍ ଫେରାଇନିଅନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ କି ସରକାର ଆଇନକୁ କୃଷକଙ୍କ ହିତରେ ଦର୍ଶାଇ ଏହି ଆଇନ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *