ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନେ ଡ଼ିଏପି ସାର ଉପରେ ୫୦୦ ରୁ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବସିଡି ପାଇବେ !

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନେ ଡ଼ିଏପି ସାର ଉପରେ ୫୦୦ ରୁ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବସିଡି ପାଇବେ !

ଯଦିଓ କୃଷକଙ୍କ ନାମରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତାର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନକାରୀମାନେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବା ପାଇଁ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତେଜିତ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ କଥା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ମୋଦୀ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଷୀଙ୍କ ହିତରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । କୃଷକମାନଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା କ’ଣ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ସାର ଏବଂ ବିହନର କଳା ବଜାରି ଦ୍ୱାରା କୃଷକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଚିନ୍ତାରେ ରୁହନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ଦରରେ ଡ଼ିଏପି ସାର ଯୋଗାଇବା ଦିଗରେ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ।

ବୁଧବାର କୃଷକଙ୍କ ହିତରେ ସାର ସବସିଡି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ଼ିଏପି ଉପରେ ସବସିଡି ୧୪୦% ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନେ ୨୪୦୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଡ଼ିଏପିର ଏକ ବ୍ୟାଗ ପାଇବେ । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଚାଷୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଗ ପିଛା ୫୦୦ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ସବସିଡି ପାଇବେ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଏହି ସବସିଡି ପାଇଁ ସରକାର ୧୪,୭୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏକ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତ୍ୱେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ହାରରେ ସାର ମିଳିବା ଜରୁରୀ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ କରି ବୁଧବାର ସାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ । ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଫସଫୋରିକ୍ ​​ଏସିଡ୍, ଆମୋନିଆ ଇତ୍ୟାଦି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସାରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୋର୍ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତ୍ୱେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ହାରରେ ସାର ମିଳିବା ଉଚିତ ।

ଏହି ବୈଠକ ପରେ ଡ଼ିଏପି ସାରର ସବସିଡି ବ୍ୟାଗ୍ ପିଛା ୫୦୦ରୁ ବଢ଼ି ୧୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ପିଛା ୧୨୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କ ଉପର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରଭାବ ନପଡ଼ିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିବେ । ରାସାୟନିକ ସାର ଉପରେ ସବସିଡି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୮୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ଡ଼ିଏପିରେ ସବସିଡି ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଭାରତ ସରକାର ଖରିଫ୍ ଋତୁରେ ଅତିରିକ୍ତ ୧୪,୭୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଅକ୍ଷୟ ତ୍ରିତୀୟା ଦିନ ‘PM କିସାନ୍’ ଅଧୀନରେ ୨୦,୬୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିବା ପରେ କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏହା ହେଉଛି ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ବୁଧବାର ଦିନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଡାଇ ଆମୋନିଆ ଫସ୍-ଫେଟ୍ (ଡ଼ିଏପି) ସାରର ୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ବ୍ୟାଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୭୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶର ଶସ୍ୟ ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କୁ ଦାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା ଏହି ବର୍ଦ୍ଧିତ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, “ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶର ୬୨ କୋଟି କୃଷକ- ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦାସ କରିବା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛନ୍ତି । ଗତ ସାଢ଼େ ଛଅ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଚାଷରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରି ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ହେକ୍ଟର୍ ପିଛା ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବୋଝ ଲଗାଇ ସାରିଛନ୍ତି ।”

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଡ଼ିଏପି ଉପରେ ସବସିଡ଼ି ବଢ଼ାଇ କଂଗ୍ରେସକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି । ଯେଉଁ କଂଗ୍ରେସ ସ୍କାମର ସରକାର ହୋଇଯାଇଥିଲା ମନମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସେ କିପରି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ବୁଝିବା ବାହାରେ । ତେବେ ଡ଼ିଏପି ସାର ଉପରେ ସବସିଡି ବୃଦ୍ଧି କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୋଟିଏ ତୀରରେ ଦୁଇଟି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ, କୃଷକମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି କଂଗ୍ରେସକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ମିଳିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ’ଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ବି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ କୃଷକ ବିରୋଧୀ କୁହାଯିବ କି ? ଯେତେବେଳେ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ତଥାକଥିତ ଲିବରାଲ୍ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପକାଉଛି, ନଚେତ୍ ମୋଦୀ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ବିକାଶରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଡ଼ିଏପିର ସବସିଡି ବୃଦ୍ଧି ହେଉ କିମ୍ବା PM କିସାନ୍ ଅଧୀନରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେଉ । ତେବେ ଲିବରାଲ୍ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କ କୌଶଳ ଅଧିକ ଦିନ ରହିବ ନାହିଁ, କାରଣ କରୋନା କାଳରେ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି, କିଏ ଦେଶ ସହ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କିଏ ବିଦେଶୀ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *