ବର୍ତ୍ତମାନ ସିମ୍ ଭଳି ଗ୍ରାହକ ବଦଳେଇ ପାରିବେ ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ ! ମିଳିବ ଶସ୍ତା ବିଦ୍ୟୁତ…

ବର୍ତ୍ତମାନ ସିମ୍ ଭଳି ଗ୍ରାହକ ବଦଳେଇ ପାରିବେ ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ ! ମିଳିବ ଶସ୍ତା ବିଦ୍ୟୁତ…

ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ଅଛି । ସେମାନେ ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ ବିକ୍ରୟ କରି ଲାଭ ଉପାର୍ଜନ କରିପାରିବେ । ଗ୍ରାହକ ଯଦି ନିଜ ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ମୋବାଇଲ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଚୟନ କରି ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ନେଇପାରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଏକ କମ୍ପାନିର ଉଚ୍ଚାଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜ ଘର, ଦୋକାନ, ବ୍ୟବସାୟ, ଅଫିସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଦେଶର ଯେକୌଣସି ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ ଚୟନ କରିପାରିବେ । ଯେଉଁଠାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ତଥା ଅଧିକ ସୁବିଧା ମିଳିପାରିବ, ସେଠାରେ ସେମାନେ ବିନା କୌଣସି ଚାପ କିମ୍ବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନରେ ବିଦ୍ୟୁତ ପାଇପାରିବେ ।

ପ୍ରକୃତରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଦ୍ୟୁତ ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୩ରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ନିୟାମକଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଯେକୌଣସି ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ କରିପାରିବେ । ଏଥିରେ ବିଦ୍ୟମାନ ବିଦ୍ୟୁତ, ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଏକାଧିକାର ସମାପ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଡିସକମ (ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର କମ୍ପାନୀ) ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ । ଗ୍ରେଡ୍ ଏକ ହେବ ଦ୍ୱାରା ଏଥିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଆସିବ ନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ନିଗମ (UPRVUN), ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ (UPRVUNL), ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପାୱାର କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ (UPPCL), ପରି ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ବିଦ୍ୟୁତ ବିତରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଅନ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ କେତେକ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ କରୁଛନ୍ତି । ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର କମ୍ପାନୀ ୟୁପିରେ ଆସି ସେମାନଙ୍କ ସେବା ମଧ୍ୟ ବାଣ୍ଟି ପାରିବେ । ବିଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଇ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଡିସ୍କମ୍ ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିସହିତ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଦ୍ୟମାନ ବିଦ୍ୟୁତ କ୍ରୟକରି ସମସ୍ତ ଡିସ୍କମ୍ ଅଂଶୀଦାର କରିବେ ଏବଂ ସେ ପୃଥକ ଭାବେ ବିଦ୍ୟୁତ କିଣିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ପରିଷଦ ଅଭିଜ୍ଞତା ସଂଘ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ

କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଏକାଧିକାରର ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇକହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଇଚ୍ଛାକୃତ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ବାଛିବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଦେବା ଟେମ୍ପଲେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଉପଭୋକ୍ତା ଖୁସି ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ପରିଷଦ ଅଭିଜ୍ଞତା ସଂଘ ଏଥିରେ ଦୁଃଖିତ ଅଛନ୍ତି । ସଂଘର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍ପାନୀ ରାଜ୍ୟକୁ ଆସିବା ପରେ ବିନା କୌଣସି ବିନିଯୋଗ ନକରି ସରକାରୀ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀର ନେଟୱାର୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ସେମାନେ କେବଳ ଲାଭଜନକ ଶିଳ୍ପ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେବେ ଏବଂ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଘରୋଇ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ କ୍ଷତି ଉଠାଇ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *