ଭଡାଟିଆମାନେ ଏହି ଖବର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ ! ସରକାର ଭଡାଟିଆ ଏବଂ ଘର ମାଲିକଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ନୂଆ ଆଇନ୍ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି…

ଭଡାଟିଆମାନେ ଏହି ଖବର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ ! ସରକାର ଭଡାଟିଆ ଏବଂ ଘର ମାଲିକଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ନୂଆ ଆଇନ୍ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି…

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ୟାବିନେଟର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଭଡା ଆଇନ (Model Tenancy Act)କୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆଇନ୍ ଅନୁମୋଦନ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଘର କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ଏବଂ ଭଡାଟିଆ ଉଭୟ ଉପକୃତ ହେବେ । ଯଦି ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବିବାଦ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ଅଧିକାର ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ଯେଉଁ ଠାରେ ଏହିପରି ମାମଲା ଗୁଡିକର ସମାଧାନ ଶୀଘ୍ର କରା ଯାଇପାରିବ ।

ଏହି ଆଇନ୍ ଅନୁମୋଦନ ହେବାପରେ, ଭଡାଟିଆମାନେ କାହାର ସମ୍ପତ୍ତି ଦଖଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଘର ମାଲିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଡାଟିଆ ମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଘର ଖାଲି କରିବାକୁ କହିପାରିବେ ନାହିଁ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମଡେଲ୍ ଟେନାନ୍ସି ଆକ୍ଟ ଏକ ନୂତନ ରୂପରେ ଲାଗୁ ହେବା ଉଚିତ କିମ୍ବା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଭଡା ଅଧିନିୟମକୁ ସଂଶୋଧନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଏହି ଅଧିନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଭଡା କୋର୍ଟ ଏବଂ ଭଡା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯିବ । ଯେଉଁ ଠାରେ ଭଡା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯିବ।

ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତୁ:-

୧. Model Tenancy Act ଅନୁଯାୟୀ, ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ଘରର ଯାଞ୍ଚ, ମରାମତି କାମ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଘରକୁ ଆସିବା ନିମନ୍ତେ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଲିଖିତ ନୋଟିସ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

୨. ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ଘରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇପାରିବ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଦୁଇମାସ ଭଡା ଦେଇ ନଥିବେ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତିର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ ।

୩. ବ୍ୟବସାୟିକ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୬ ମାସର ସୁରକ୍ଷା ଜମା ନିଆଯାଇପାରିବ । ଯେତେବେଳେ ଘର ଗୁଡିକ ଭଡା ପାଇଁ ଦୁଇ ମାସର ସୁରକ୍ଷା ଜମା ନିଆଯିବ ।

୪. ଯଦି ଭଡା ଚୁକ୍ତି ସମାପ୍ତ ହେବାପରେ ମଧ୍ୟ ଭଡାଟିଆ ଘର କିମ୍ବା ଦୋକାନ ଖାଲି କରୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ଚାରି ଗୁଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସିକ ଭଡା ଦାବି କରିବାର ଅଧିକାର ରହିବ । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଭଡାଟିଆ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଘର କିମ୍ବା ଦୋକାନ ଖାଲି କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ଘର ମାଲିକ ଆସନ୍ତା ଦୁଇମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଡା ଦୁଇଗୁଣ ଦାବି କରିପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ କି ଦୁଇମାସ ପରେ, ତାଙ୍କୁ ଚାରି ଗୁଣ ଭଡା ଆଦାୟ କରିବାର ଅଧିକାର ରହିବ ।

୫. ବିଲଡିଂ ସଂରଚନାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଉଭୟ ଭଡାଟିଆ ଏବଂ ମାଲିକଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଅଟେ । ଯଦି ଘର ମାଲିକ ଘରର ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ କିଛି ଉନ୍ନତି କରନ୍ତି, ତେବେ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବାର ଏକ ମାସ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭଡା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଘର ମାଲିକ ଭଡାଟିଆଙ୍କ ଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

୬. ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ନିଜସ୍ୱ ଇଛା ମୁତାବକ ଏହି ଆଇନ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଭଡା ସମ୍ପତ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ବିବାଦର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭଡା କୋର୍ଟ ଏବଂ ଭଡା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ ଗଠନ କରିପାରିବେ ।

୭. ଯଦି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭଡାଟିଆ ମାଲିକଙ୍କୁ ବକେୟା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରି ଦିଅନ୍ତି । ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

୮. ଘର ଖାଲି କରିବା ନିମନ୍ତେ, ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ନୋଟିସ୍ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହି ନୂତନ ନିୟମର ଅନୁସାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଭଡାଟିଆ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଦଖଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *