New Helmet ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ: ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୪ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ନୂଆ ହେଲମେଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମ !

New Helmet ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ: ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୪ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ନୂଆ ହେଲମେଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମ !

ଆଉ ଚଳିବନି ଚାଲୁ ହେଲମେଟ୍ । ଶସ୍ତା ପିନ୍ଧିଲେ ଗଣିବେ ଜୋରିମାନା । ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ (ବିଆଏସ୍) ସେପ୍ଟେମ୍ବ ୪, ୨୦୨୦ରୁ ହେଲମେଟ୍ ପରିଧାନ ଉପରେ ଏକ ନୂତନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ । ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ହେଲମେଟର ଓଜନ ୧.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ସ୍ଥିର କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ହେଲମେଟ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ହେଲମେଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Google

ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ସମସ୍ତ ଦୁଇ ଚକିଆ ବାହନ ଚାଳକମାନେ ୭୦୦ ଗ୍ରାମରୁ ୧.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ମଧ୍ୟରେ ହେଲମେଟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ଏବଂ ସେହି ହେଲମେଟ୍ ପୁନଶ୍ଚ ହଲମାର୍କ ଥିବା ଦରକାର । ISI ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପରେ ହିଁ ହେଲମେଟ ବିକ୍ରି ହେବ । ISI ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବିନା ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ହେଲମେଟଗୁଡିକ ଖରାପ ଗୁଣର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରାଯିବ ।

ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ହେଲମେଟ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରମାଣୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଖରାପ ଗୁଣାବତ୍ତା ହେଲମେଟ ମୁଣ୍ଡକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତର ଆହତ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନର ପରାମର୍ଶରେ ସରକାର ନୂତନ ନିୟମ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି । ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ହେଲମେଟ୍ ପାଇଁ ଆଇଏସ୍ଆଇ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବ ।

Google

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଣବତ୍ତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଏବଂ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ୬ ମାସ ସମୟ ଦିଆଯିବ । ସମୟସୀମା ପରେ ISI ମାର୍କ ବିନା ହେଲମେଟ୍ ବିକ୍ରି କରିବା ବେଆଇନ ଘୋଷଣା ହେବ ।

ନୂତନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁରୋପୀୟନ୍ ଡଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାନକରୁ ହେଲମେଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ISI ମୂଲ୍ୟାୟନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ । ହେଲମେଟ୍ ଗୁଡିକର ବୈଧତା ନିମନ୍ତେ ଦୁଇଟି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅନିର୍ବାଯ୍ୟ ହେବ । ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ନିଜ ଦେଶରେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବେ, ଭାରତ ଆସିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Google

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଅଟେ । ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଦେଶରେ ଭଲ ଗୁଣବତ୍ତା ହେଲମେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଓ ଜୀବନକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଏହା ରାସ୍ତାରେ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ନୂତନ ନିୟମକୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମନିଚଳିବେ ଏବଂ ISI ମର୍କ ଥିବା ହେଲମେଟର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *