ନୂଆ ମହାମାରୀର କାରଣ ହେବ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ୱେଷ୍ଟ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୪/୧୦: ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଉପକରଣର ଚାହିଦା ବଢିବା ସହିତ ଇ-ଆବର୍ଜନା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଇ-ଆବର୍ଜନା ରିପୋର୍ଟ-୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୯ରେ ବିଶ୍ୱରେ ୫.୩୬ ନିୟୁତ ଟନ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି, ଯାହା ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୭.୪ ନିୟୁତ ଟନରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କରୋନା ବିପଦ ଥମିବା ନାଁ ନେଉନାହିଁ। କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପରିବେଶ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରାଧିକରଣ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି, ଦିଲ୍ଲୀରୁ ବାହାରୁଥିବା କୋଭିଡ ବାୟୋ ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ମାତ୍ରା ମେ’ ମାସରେ ୨୫ ଟନରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଜୁଲାଇରେ ୩୪୯ ଟନରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ବହୁ ଆବର୍ଜନା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ପ୍ରୌଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବାହାରୁଥିବା ବୈଦ୍ୟୁତିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ଏବେ ଉଦୀୟମାନ ଶିଳ୍ପରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ନୂତନ ମଡେଲରେ ଜିନିଷଗୁଡିକର ରୂପାନ୍ତର ନୂଆ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ପୁରୁଣା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି।

ଆଜିକାଲି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଜିନିଷ ବିନା କୌଣସି କାମ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଡମ୍ପ ୟାର୍ଡ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ଇ-ଆବର୍ଜନାକୁ ପୁନଃବ୍ୟବହାର କିପରି କରାଯିବ? କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପୁଥିବାରୁ ମାସ୍କ, ଫେସ୍ ସିଲ୍ଡ, ପିପିଇ କିଟ୍ ଭଳି ଉପକରଣର ବ୍ୟବହାର ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏହି ବାୟୋ ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ବୃହତ ଭଣ୍ଡାର ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି। ଇ-ଆବର୍ଜନା ପ୍ରକୃତରେ ସିଧାସଳଖ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଳ ପଦାର୍ଥ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣରେ ଥିବା ସୀସା, ଜିଙ୍କ, କ୍ୟାଡମିୟମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପାଣିରେ ମିଶିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ। ଏହା ମଣିଷର ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଏହି ପ୍ରଦୂଷକ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ, ରକ୍ତ ପ୍ରଣାଳୀ, କିଡନୀ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗ, ଚର୍ମରୋଗ, ଗଳା ପ୍ରଦାହ, ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ଇତ୍ୟାଦି ହୋଇଥାଏ।

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ବ୍ୟବହୃତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ବିକିରଣ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ମାଟିରେ ମିଶେ ନାହିଁ ଏବଂ ପରିବେଶରେ ରହି ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ କର୍କଟ ଭଳି ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଆମ ଦେଶ ବାର୍ଷିକ ୧.୫ ମିଲିୟନ୍ ଟନରୁ ଅଧିକ ଇ-ଆବର୍ଜନା ଉତ୍ପାଦନ କରେ।

ଭାରତର ମୋଟ ଇ-ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ରିସାଇକେଲ କରାଯାଏ, ଯାହା ପରିବେଶ ତଥା ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ। ଭାରତରେ ଇ-ଆବର୍ଜନା ଅତ୍ୟଧିକ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଗୁରୁତର ପରିଣାମ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପରିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି, ଯଦି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭଳି ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୁନଃବ୍ୟବହାର ନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ କରୋନା ପରି ମାରାତ୍ମକ ମହାମାରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଭାରତରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ପୁନଃବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୌଣସି ସଠିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନାହିଁ। ଅଧିକାଂଶ ଇ-ଆବର୍ଜନା ଅନିୟୋଜିତ ଭାବେ ନିଷ୍କାସିତ ହୁଏ।

ସଚେତନତାର ଅଭାବ ଏବଂ ବିନାଶକାରୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯୋଗୁଁ ଇ-ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ରୋଗର କାରଣ ହେଉଛି।ଇ-ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନାକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। କାରଣ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହୁଏତ କରୋନା ମହାମାରୀ ଟିକା ବାହାରିଯିବ କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ବାୟୋ ମେଡିକାଲ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଇ-ଆବର୍ଜନାର ସ୍ତୁପ କରିସାରିଥିବା। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଛି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବ୍ଲୁ-ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*