ମୁସଲିମ୍ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣି ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ପଡିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ !

ମୁସଲିମ୍ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣି ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ପଡିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ !

ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ ଅବସରରେ ଜଣେ ମହିଳା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଶୀଘ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏହି ଚିଠି ଲେଖିବାବେଳେ ମହିଳା ଜଣକ ନିଜକୁ ନିଦା ଖାନ୍ ବୋଲି ପରିଚିତ କରିଛନ୍ତି । ନିଦା ଖାନ୍ ଆଲା ହଜରତ ହେଲପିଂ ସୋସାଇଟିର ସଭାପତି ଏବଂ ଏହି ସଂଗଠନ ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରିପଲ୍ ତଲାକର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଆନ୍ତି । ଏଥି ସହ ୟୁପି ସରକାର ଆଣିଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ସେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ନିଦା ଖାନ୍ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଯେପରି ଟ୍ରିପଲ୍ ତାଲାକ ବିଲ୍ ସପକ୍ଷରେ ଥିଲେ, ସେହିପରି ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ।

ଏହି ଚିଠିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସଂଗଠନ ଆଲା ହଜରତ ହେଲପିଂ ସୋସାଇଟି ମାଧ୍ୟମରେ ମୁସଲିମ୍ ସମାଜର ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ତିନି କିମ୍ବା ଚାରି ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ବଞ୍ଚିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର । ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନର ସୁବିଧା ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ନିଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଏହି ନିୟମକୁ ଭୂମି ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମିଡିଆ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ସଂଗଠନ ଏହି ନିୟମକୁ ଘରରୁ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଚାର ଏବଂ ପ୍ରସାର କରିବ । ସଚେତନତା ସହିତ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସଂଗଠନ ଅଶିକ୍ଷିତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ । ନିଦା ଖାନ୍ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନ୍ ପ୍ରଣୟନ ହେବାପରେ ସମାଜର ଅବସ୍ଥା ବଦଳିଯିବ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ବିକାଶ ଦିଗରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବେ ।

ଟ୍ରିପଲ୍ ତଲାକ କେସ୍ ଚାଲିଛି

ନିଦା ଖାନ୍ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଜଣେ ଟ୍ରିପଲ୍ ତଲାକର ଶିକାର ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଟ୍ରିପଲ୍ ତଲାକ ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି । ତାଙ୍କ ସଂଗଠନ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିକାଶ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଯୋଗୀ ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ୍ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଇନର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ସେହି ଲୋକମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଏବଂ ଚାକିରି ପାଇବେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ୨ଟି ସନ୍ତାନ ଥିବେ । ଆଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ସରକାରୀ ସେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ । ଏହି ଆଇନର ସାହାଯ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ।

ଆଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଜନ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଏକ ଶପଥପତ୍ର ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ସେମାନେ ଶପଥପତ୍ର ଦେବା ପରେ ତୃତୀୟ ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ଏପରିକି ବରଖାସ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏଥି ସହିତ ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ନୀତି ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସରକାର ବିଶେଷ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଏହିପରି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦୁଇଟି ଅତିରିକ୍ତ ବେତନ ବୃଦ୍ଧି, ପଦୋନ୍ନତି, ପିଏଫରେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ବୃଦ୍ଧି ଭଳି ଅନେକ ସୁବିଧା ପାଇବେ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସରକାରୀ ଚାକିରି ନାହିଁ, ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଘର କର୍, ଘର ଋଣ ଭଳି ଅନେକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି । ଯୋଗୀ ସରକାର ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବିକାଶ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *