‘ଲାଇମ୍-ଲାଇଟ୍’ରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି ମୁକେଶ୍ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଶାଳୀ ମମତା ଦଲାଲ୍ ! ଏପରି କାମ କରି ଚଳାନ୍ତି ନିଜ ଘର…

‘ଲାଇମ୍-ଲାଇଟ୍’ରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି ମୁକେଶ୍ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଶାଳୀ ମମତା ଦଲାଲ୍ ! ଏପରି କାମ କରି ଚଳାନ୍ତି ନିଜ ଘର…

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଗଣନା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ । ଭାରତରେ ସେ ‘ନମ୍ବର-୧’ରେ ରୁହନ୍ତି । ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସ୍ତ୍ରୀ ନିତା ଅମ୍ବାନୀ, ବଡ଼ ପୁଅ ଆକାଶ ଅମ୍ବାନୀ, ଝିଅ ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ, ଛୋଟ ପୁଅ ଅନନ୍ତ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ଭାଇ ଅନିଲ୍ ଅମ୍ବାନୀ ଆଦିଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ଏ ସମସ୍ତେ ‘ଲାଇମ୍-ଲାଇଟ୍’ରେ ରୁହନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନିତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପରିବାର ‘ଲାଇମ୍-ଲାଇଟ୍’ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏମିତିରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଶାଳୀ ଅର୍ଥାତ ନିତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ନିତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଛୋଟ ଭଉଣୀଙ୍କ ନାମ ମମତା ଦଲାଲ୍ ଅଟେ । ସେପଟେ ନିତାଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସରେ ୪ ବର୍ଷ ଛୋଟ ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପିତା ରବୀନ୍ଦ୍ରଭାଇ ଦଲାଲ୍ ଓ ମାଁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦଲାଲ୍ ଅଟନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାର ବିପରୀତ ଏକ ସରଳ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି । ନିତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଭଉଣୀ ମମତା ଦଲାଲ୍ ଜୀବିକାରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ସେମିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚିତକରିଦେଉଛୁ ଯେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ନିତା ଅମ୍ବାନୀ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଥିଲେ । ଅମ୍ବାନୀ ପରିବାରର ବୋହୁ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରାଉଥିଲେ ।

ନିତା ଅମ୍ବାନୀ ଧୀରୁଭାଇ ଅମ୍ବାନୀ ଇଣ୍ଟରନେସନଲ୍ ସ୍କୁଲର ସଂସ୍ଥାପକ ଅଟନ୍ତି । ଏହି ସ୍କୁଲରେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ମମତା ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢାନ୍ତି । ସେମିତିରେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସେ ସ୍କୁଲର ମେନେଜମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଖନ୍ତି । ମମତା ଶାହରୁଖ ଖାଁଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର୍ ସମସ୍ତଙ୍କ ଶିଶୁକୁ ପଢାଇଛନ୍ତି ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଶାହରୁଖ ଖାଁଙ୍କ ଝିଅ ସୁହାନା ଖାଁ ଓ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ପୁଅ ଅର୍ଜୁନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର୍ ମୋ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଥିଲେ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସମାନ ଅଟନ୍ତି । ମୁଁ କାହାକୁ ବିଶେଷତ୍ୱ ଦିଏ ନାହିଁ । ପାଠପଢା ବ୍ୟତୀତ ମୁଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ୱାର୍କଶପ୍ ଓ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରାଏ ।

She Walks She Leads ଏକ ପୁସ୍ତକ ଅଛି ଯାହାକି ନିତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଉପରେ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହି ପୁସ୍ତକରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ‘ଲାଇମ୍-ଲାଇଟ୍’ରୁ ଦୁରେଇ ରହିବାକୁ ପଡ଼େ । କେବଳ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ତାଙ୍କ ଛୋଟ ଭଉଣୀ ଅର୍ଥାତ ନିତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ମମତା ଦଲାଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଗଲା । ମମତା ଦଲାଲଙ୍କୁ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବଡ଼ ପୁଅ ଆକାଶଙ୍କ ବାହାଘରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଏହାବ୍ୟତୀତ, ଇଶା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବିବାହରେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ନିତାଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରଲ୍ ହୋଇଥିଲା ।

ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେ ମମତା ଦଲାଲ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଡିଜାଇନର୍ ମନୀଷ ମଲହୋତ୍ରାଙ୍କ କପଡ଼ାର ମଡେଲ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ମମତା ନିଜ ଭଉଣୀ ନିତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ଭଲ ସଂପର୍କ ବହନ କରନ୍ତି । ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁରେ ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋତେ ଓ ମୋ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ବଡ଼ କରିବାରେ ମାଉସୀ ମମତା ଦଲାଲଙ୍କ ହାତ ରହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *