ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଢୁଛି ବିପଦ : ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଭୂପୃଷ୍ଠ ଠାରୁ ୨୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ବିକିରଣ !

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୨୮/୯: ନାସା ପୁଣି ଥରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ମହାକାଶଚାରୀ ପଠାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ୨୦୨୪ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୃଥିବୀଠାରୁ ୨୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ରେଡ଼ିଏସନ୍ (ବିକିରଣ)ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ରେଡ଼ିଏସନ୍(ବିକିରଣ ) ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଡଭାନ୍ସେଜ୍ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି, ଚାଇନାର ଚେଙ୍ଗ ୪ ରୋବୋଟିକ୍ ମହାକାଶଯାନ ୩ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଯାହା ଜର୍ମାନୀର ଲାଡର୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରନ୍ ଏବଂ ଡୋସିମେଟ୍ରି ଯନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ବିକିରଣ ମାପିଥିଲା। ଜର୍ମାନ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ। ରେଡ଼ିଏସନ୍ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ସାବଧାନ ! ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିବ ଫେସବୁକର କପୁଲ୍ ଚାଲେଞ୍ଜ !

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରର ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଦୈନିକ ହାରାହାରି ୧୩୬୯ ମାଇକ୍ରୋସେବର୍ଟ ସହ ସମାନ ରେଡିଏସନର(ବିକିରଣ) ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ। ଏହି ରେଡିଏସନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଦିଆଯାଉଛି।

ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ମହାକାଶରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତିକାରକ ବିକିରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ନିଉଟ୍ରନ୍ ଏବଂ ଗାମା କିରଣ ସ୍ପେସର ରେଡିଏସନ୍ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠର ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଠା ଦୋକାନୀମାନଙ୍କୁ ମାନିବାକୁ ହେବ ଏହି ନିୟମ, ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ !

ରେଡିଏସନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଶକ୍ତି ଯାହା ବିଦ୍ୟୁତ୍-ଚୁମ୍ବକୀୟ ତରଙ୍ଗ କିମ୍ବା କଣିକାରୁ ନିର୍ଗତ ହୁଏ। ଏଥିରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ଆଲୋକ ଏବଂ ଉତ୍ତାପ(ଇନଫ୍ରାରେଡ୍ ରେଡିଏସନ୍) ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଯାହାକୁ ଆମେ ଅନୁଭବ କରିପାରିବା। ଏହା ଏକ୍ସ-ରେ କିମ୍ବା ରେଡିଓ ତରଙ୍ଗ ଭଳି ନୁହେଁ।

ଜର୍ମାନୀର କିଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରଫେସର ରବର୍ଟ ୱେମର ଶ୍ଵିଙ୍ଗରବର୍ କହିଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରରେ ମାପ କରାଯାଇଥିବା ରେଡିଏସନର ସ୍ତର ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠ ଅପେକ୍ଷା ୨୦୦ ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଫ୍ରାଙ୍କଫୋର୍ଟ୍ ବିମାନର ୫-୧୦ ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ରହିଛି। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ। କାରଣ ବାରମ୍ବାର ଗାଲାକ୍ଟିକ୍ କସ୍ମିକ୍ କିରଣ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ କ୍ୟାନ୍ସର ଭଳି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

BSNL ଲଞ୍ଚ କଲା ୪ଟି ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ଲାନ : ଗ୍ରହକଙ୍କୁ ମିଳିବ Unlimited Calling ସହ ଆସିମୀତ Data

ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଷ୍ଟେସନ ପୃଥିବୀର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ପୃଥିବୀ ଅପେକ୍ଷା ୧୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ବିକିରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଆମେ ଏହି ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ ରେଡିଏସନରେ ଅଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳ ମିଶନ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ଦୁଇରୁ ତିନି ବର୍ଷ ଲାଗିଥାଏ ବୋଲି ନାସା କହିଛି। ଔଷଧ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି। ଏହା ବିକିରଣକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

କୋଭିଡ୍-19ରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଲୋକେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି !

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*