MITର କୋରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୁଲାସା । ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ସମ୍ନାକୁ ଆସିବ ପାଖାପାଖି ୩ ଲକ୍ଷ ମାମଲା

MITର କୋରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୁଲାସା । ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ସମ୍ନାକୁ ଆସିବ ପାଖାପାଖି ୩ ଲକ୍ଷ ମାମଲା

କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ କାରଣରୁ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗ୍ଲୋବାଲ୍(global) ମହାମାରୀର ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିବା ଏହି ଭୂତାଣୁ ଶେଷ ହେବାର ନାମ ହିଁ ନେଉନାହିଁ । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି ତାହା ଖୁବ୍ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ । ପ୍ରକୃତରେ ଆମେରିକାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୈସାଚ୍ୟୁସେଟସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ ( MIT )ର ବୈଜ୍ଞାନିକ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ଵାରା ଭାରତରେ ହେଉଥିବା ଭୟାବହ ପ୍ରଭାବର ଏକ ଭୟଙ୍କର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଶୋଧକର୍ତ୍ତା ମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ଯଦି ଭାରତରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ଟୀକା ଶୀଘ୍ର ନ ଆସେ ତେବେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଏଠାରେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ କେସ୍ ପ୍ରତିଦିନ ୨.୮୭ ଲକ୍ଷ ଆସିବ । ଏହାସହିତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ତରଫରୁ Covid-19କୁ ନେଇ ଏକ ମୋଡେଲ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ଯେ ଯଦି ଏହିଭଳି ଭାବରେ ସଂକ୍ରମଣ କେସ୍ ବଢ଼ିବ ତେବେ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇବ ।

google

MITର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ନୂଆଁ ଆକଳନ ସମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯାହା ୮୪ ଦେଶର ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ପାଖାପାଖି ଦୁନିଆରେ ୪.୭୫ ଅରବ ଲୋକ ରହନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯେଉଁ ଶୋଧପତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାରି କରାଯାଇଛି ସେଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଏମଆଈଟୀର ପ୍ରଫେସର ହାଜିର ରହମାନଦାଦ ଏବଂ ଜୋନ ଷ୍ଟରମେନ୍, ପୀଏଚଡୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଠାରୁ ୟାଙ୍ଗ ଲିମଙ୍କ ତରଫରୁ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବରେ ପୀଡ଼ିତ ହେଉଥିବା ୧୦ଟି ବଡ଼ ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ଆସୁଥିବା ମାମଲାର ପରିମାଣକୁ ଦେଖି ଏହି ଅନୁମାନ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ୨୦୨୧ର ଶୀତଋତୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ପାଖାପାଖି ୨.୮୭ ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମଣର ନୂଆଁ ମାମଲା ଆସିପାରେ ।

google

ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ ଭାରତ ପରେ ପରେ ହିଁ ଆମେରିକା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଈରାନ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ବ୍ରିଟେନ୍, ନାଇଜେରିଆ, ତୁର୍କୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀର ସ୍ଥାନ ହେବ । ଏହାସହିତ ହିଁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ଅନୁମାନ ବର୍ତ୍ତମାନ କରାଯାଉଛି ସେହି ସମ୍ଭାବିତ ଭୟବହତାକୁ ନଜରରେ ରଖି କୁହାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏପରି ନୁହେଁ ଯେ MIT ଆଗାମୀ ସମୟରେ କୋରୋନା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ମାମଲାର ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରୁଛି ।

google

ଏହାପରେ ଶୋଧକର୍ତ୍ତା ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦୃଢ଼ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମାମଲା ବଢ଼ିବାର ଆଶଙ୍କାକୁ କମ୍ କରାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ମାମଲାରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସତର୍କତା ରହେ ତେବେ ମହାମାରୀର ଆହୁରି ଅଧିକ ଭୟବହତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ । ପୁଣି ଶୋଧକାର୍ତ୍ତା ମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୨୧କୁ ନେଇ ଯେଉଁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଉଛି ତାହା ଟୀକା ନୁହେଁ ବରଂ ବିକଶିତ ହେବାର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ଅଟେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭାରତରେ କମ୍ ଟେଷ୍ଟ ରେଟ୍ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଏମଆଈଟୀ ଚିନ୍ତା ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *