ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ କୋଟି କୋଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅଧିକ ଦରମା ! ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ – ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆଗାମୀ ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠିରେ ମୂଳ ବେତନଋ ନୂତନ ସୀମା ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ । ଯଦିଓ ନିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସମାନ ହାରରେ ଯୋଗଦାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇପିଏଫ୍ ଯୋଜନା ୧୯୫୨ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ପାଖରେ ବୈଧାନିକ ଦର (୧୦ ପ୍ରତିଶତ)ରୁ ଅଧିକ ଦର ଯୋଗଦାନ କରିବା ବିକଳ୍ପ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଯୋଗଦାନକୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ (ବୈଧାନିକ ଦର) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ କରିପାରିବେ ।

ମଇ, ଜୁନ୍ ଓ ଜୁଲାଇର ବେତନରେ ନିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ :

ଏହି ବୟାନରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଜୁନ, ଜୁଲାଇ, ଅଗଷ୍ଟରେ ମିଳିଥିବା ବେତନ ଯଥାକ୍ରମେ ମେ, ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର 10 ପ୍ରତିଶତ ପାଇବେ । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠିରେ ଯୋଗଦାନ କରି ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ନିମ୍ନ ଦରରେ ଯୋଗଦାନକୁ ଅଧିସୁଚିତ କରିଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ୪.୩ କୋଟି କର୍ମଚାରୀ ଘର ଅଧିକ ବେତନ ନେଇ ଯାଇପାରିବେ । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ଏହି ସଙ୍କଟ କାଳୀନ ସମୟରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ନିଯୁକ୍ତିଦାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ୟକ ସନ୍ତୋଷ ମିଳିବ । କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ପ୍ରକୃତ ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠିରେ ନିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯୋଗଦାନକୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ କରି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କରିଦେଇଥିଲେ :

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ତିନି ମାସ ପାଇଁ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠିରେ ନିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ କର୍ମଚାରୀ ଉଭୟଙ୍କ ଯୋଗଦାନକୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ କରି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏହା ଯେ, ନିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ନଗଦ ​​ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବା । ଏହି ଅନୁଦାନ ହାର ହ୍ରାସ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାର୍ବଜନୀକ କ୍ଷେତ୍ରର ଉପକ୍ରମ ଅଥବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାମୀତ୍ୱ ବା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଥିବା କୌଣସି ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଲାଗୁ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାର୍ବଜନୀକ କ୍ଷେତ୍ରର ଉପକ୍ରମ ଅଥବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାମୀତ୍ୱ ବା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଥିବା କୌଣସି ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଲାଗୁ କରାଯିବ ନାହିଁ । ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିବା ଦର ପିଏମଜିକେ ୱାଇ (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ, କାରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କର୍ମଚାରୀ ଇପିଏଫ ଯୋଗଦାନ (ବେତନର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ) ନିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଇପିଏଫ, ଏପିଏସ ଯୋଗଦାନ (ବେତନର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ) ମାସିକ ବେତନର ମୋଟ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନର ବହନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*