ଖୀର ଏବଂ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଆପଣ ରୋଗାଗ୍ରସ୍ତ ହେବେ ନାହିଁ

ଖୀର ଏବଂ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଆପଣ ରୋଗାଗ୍ରସ୍ତ ହେବେ ନାହିଁ

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ଲାଗିଥିବା ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ଲୋକେ ଏତେ ପରିମାଣରେ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ଯେ ନିଜର ଖାଦ୍ୟପେୟର ସଠିକ ଯତ୍ନ ନେଇ ପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ତା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଲୋକେ ଗମ୍ଭୀରରୁ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ଗମ୍ଭୀରରୁ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟପେୟର ସଠିକ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବାନ ରହିବା ପାଇଁ ଖୀର ପିଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଖୀରରେ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗରୁ ଆପଣ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଳେଇଚ ମିଶା ଖୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କଣ ସବୁ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ସେହି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବୁ ।

ହାଡ଼ ଶକ୍ତ ହୋଇଥାଏ

ଖୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ଼ ଶକ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଖୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମର ମାତ୍ରା ଭରପୁର ରହିଥାଏ ଯାହା ହାଡ଼ ଶକ୍ତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଅଳେଇଚରେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାଲସିୟମ ରହିଛି । ଅଳେଇଚ ଖୀରରେ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଶେଷ ରୂପରେ ଖୀରରେ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇ ପିଇବା ଉଚିତ ।

ପାଚନ ଶକ୍ତି ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ

ଫାଇବରର ଏକ ଭଲ ପରିମାଣ ଅଳେଇଚ ଏବଂ ଖୀରରେ ରହିଛି । ପାଚନ କ୍ରିୟା ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଫାଇବର ଭଲ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଚନ କ୍ରିୟା ସୁଦୃଢ଼ ନୁହେଁ ସେହି ଲୋକମାନେ ଖୀର ସହ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୋଜନ ସଠିକ ରୂପରେ ହଜମ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଫଳରେ ପାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ପାଟିରେ ହୋଇଥିବା ଘା’ଭଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ

ଅନେକ ଲୋକ ମୁହଁରେ ଘା’ ହେବା କାରଣରୁ ଚିନ୍ତିତ ରୁହଁନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ୟା ପେଟ ଠିକ ରୂପରେ ସଫା ନହେଲେ ହୋଇଥାଏ । ଅଳେଇଚରେ ଏହିପରି ଏକ ବିଶେଷ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ପେଟ ସଫା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଅଳେଇଚ ପାଟି ଘା’ ମଧ୍ୟ ଭଲ କରିଥାଏ । ଅଳେଇଚ ମିଶ୍ରିତ ଖୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁଖରେ ହୋଇଥିବା ଘା’ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ

ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ରୋଗୀଙ୍କୁ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ କାରଣରୁ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଯେପରି ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଏବଂ ହୃଦଘାତ । ଏହି ସବୁ ଆଶଙ୍କାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଅଳେଇଚ ମିଶ୍ରିତ ଖୀର ପିଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଖୀର ଏବଂ ଅଳେଇଚରେ ରହିଥାଏ । ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ଏହିପରି ଏକ ପୋଷାକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଯାହାଫଳରେ ଶରୀର ସୁଚାରୁ ରୂପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *