LPG ସବ୍ସିଡିର୍ ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିଲା ନା ନାହିଁ ଏହି ସହଜ ଉପାୟରେ ଘରେ ବସି ଜାଣନ୍ତୁ ?

LPG ସବ୍ସିଡିର୍ ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିଲା ନା ନାହିଁ ଏହି ସହଜ ଉପାୟରେ ଘରେ ବସି ଜାଣନ୍ତୁ ?

ସବୁ ଜିନିଷର ଦରଦାମ୍ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଡ଼ିଜେଲ୍ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସରକାର LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ଦରଦାମ୍ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିରୁ ସାଧାରଣ ଜନତା ପାଇଁ ଦୁଇ ସମୟର ଭୋଜନ କରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସାଧାରଣ ଲୋକ କାଠ ଜଳାଇ ଧୂଆଁରୁ ବଞ୍ଚିବା LPG ଗ୍ୟାସ୍ କେବଳ ଏଥିପାଇଁ ନେଉଛନ୍ତି କାରଣ ତାହାକୁ ସମ୍ବଳ ରୂପେ ସବ୍ସିଡି ମିଳୁଛି । କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଭଲ ଭାବରେ ସବ୍ସିଡି ଆସୁଛି ।

ସେମିତିରେ ତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ୍ ସବ୍ସିଡିର ଟଙ୍କା ବିନା କୌଣସି ଚିନ୍ତାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ପକାଇ ଦିଆଯାଏ କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଏହି ସମସ୍ୟା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ଯେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଏହି ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରେ ନାହିଁ । ଏମିତିରେ ଏହି ଟ୍ରାଞ୍ଜେକ୍ସନର ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମିଳିବା ଦରକାର ।

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସବୁ ଉପାୟରୁ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିଛି ନା ନାହିଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ନିଜ ମୋବାଇଲ୍ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ଅନ୍ କରନ୍ତୁ ଓ ଗୁଗଲ୍ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ପରେ ଏଠାକୁ ଆସି ଆପଣଙ୍କୁ www.mylpg.inରେ ଟାଇପ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ପରେ ଏହାକୁ ଓପନ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦାୟୀ ଓ ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ପାନୀର ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ଫଟୋଗୁଡିକ ଦେଖାଯାଉଛି । ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀର ସର୍ଭିସ ଆପଣ ନେଉଛନ୍ତି ଏହାର ଗ୍ୟାସର ଫୋଟରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଏକ ନୂଆ ଭିଡ଼ିଓ ନଜର ଆସିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଗ୍ୟାସ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଉପଭୋକ୍ତାର ହେବ । ଏତେ କିଛି କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଉପରେ ଥିବା ଦାୟୀ ସ୍ଥାନରେ ସାଇନ୍-ଇନ୍ ଓ ନ୍ୟୁ ୟୁଜରର ଅପ୍ସନ୍ ଦେଖାଯିବ ଯେଉଁଠି ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଇଡ଼ି ଆଗରୁ ତିଆରି ହୋଇଛି ତେବେ ନ୍ୟୁ ୟୁଜରରେ ଟେପ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ୱେବସାଇଟରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଏହାପରେ ଯେଉଁ ବିନ ଡୋ ଖୋଲିବ ସେଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦାୟୀ ତରଫରୁ ବ୍ୟୁ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ବୁକିଂ ହିଷ୍ଟ୍ରିର ବିକଳ୍ପ ନଜର ଆସିବ, ଏବେ ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଏଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଯିବ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ସିଲିଣ୍ଡରରେ କେତେ ସବ୍ସିଡି କେବେ ଓ କେଉଁ ଦିନାଙ୍କକୁ ଦିଆଯାଇଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଟାଙ୍କି ଆସିଯାଇଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ସବ୍ସିଡି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ତେବେ ଏଠାରୁ ଆପଣ ଫିଡ଼ବ୍ୟାକ୍ ବଟନକୁ ଦବାନ୍ତୁ । ଏଠାରେ ଆପଣ ସବ୍ସିଡି ନଆସିବା କଥା କହିପାରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ LPG ଆଇଡ଼ିକୁ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଲିଙ୍କ କରିନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଡ଼ିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ନିକଟକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଓ ନିଜର କାମ ତୁରନ୍ତ କରାନ୍ତୁ । ଆପଣ ୧୮୦୦୨୩୩୩୫୫୫ରେ ଫ୍ରି କଲ୍ କରି ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ଜଣାଇପାରିବେ । ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ LPG କିଣନ୍ତି ତେବେ ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଜନତା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସିଧାସଳଖ ପଠାଇ ଦିଆଯାଏ । ଏକବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୨ଟି ସିଲିଣ୍ଡର ଏକ ସଂଯୋଗରେ ବୁକ୍ କରାଯାଇପାରିବ । ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ସମୟରେ ଆଜିକାଲି ସବ୍ସିଡି ମୂଲ୍ୟ କେବଳ ୩୦ରୁ୩୫ ଟଙ୍କା ରହିଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *