ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ପୁଣିଥରେ ବଢ଼ିଲା ଲକଡାଉନ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ରାଜ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି…

ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ପୁଣିଥରେ ବଢ଼ିଲା ଲକଡାଉନ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ରାଜ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି…

ଦେଶରେ ରବିବାର ଦିନ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କିଛିଟା ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା ସତ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସଙ୍କଟ ଶେଷ ହେବାକୁ ନାମ ନେଉନାହିଁ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ରବିବାର ଦିନ ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ କରୋନା କର୍ଫ୍ୟୁର ଅବଧି ମଇ ୧୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରି ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏଥର ଏକ ସପ୍ତାହର ଯେଉଁ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗିଅଛି, ତାହାକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେଜରୀୱାଲଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ଇଶାରା କରାଯାଇଛି କି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କଟକଣା ଅଧିକ ରହିବ । ଏଭଳି ସମୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ କରୋନା କର୍ଫ୍ୟୁ, ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଲକଡାଉନର ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରୁଅଛି ।

ତାମିଲନାଡୁ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀରେ ସୋମବାର ଦିନ ଠାରୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହର ଲକଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ଥିବାବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଲକଡାଉନ୍ ଭଳି ନିୟମ ମଇ ୨୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବାର କଥା କୁହାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମଇ ୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକଡାଉନର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ଏବଂ କେରଳରେ ଶନିବାର ଦିନ ଠାରୁ ୯ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବତ୍ତୋର ରାଜ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ମିଜୋରାମ୍ ସରକାର ସୋମବାର ଦିନ ଠାରୁ ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନର ଘୋଷଣା କରି ଦେଇଥିବାବେଳେ ସିକ୍କିମରେ ଲକଡାଉନ୍ ଭଳି ନିୟମ ମଇ ୧୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର ମଇ ୧୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ୧୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଡାକଡି କରୋନା କର୍ଫ୍ୟୁ ଲଗାଇବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲକଡାଉନକୁ ଶେଷ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି କହୁ ଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟର ସରକାର ମାନେ କୋଉଠି ନା କୋଉଠି ଲକଡାଉନ୍, ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ କିମ୍ବା କରୋନା କର୍ଫ୍ୟୁକୁ ଲାଗୁ ରଖି ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛନ୍ତି ।

୧୦ଟି ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୭୧ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା:-

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ରବିବାର ଦିନ କହିଛି କି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସେହି ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ରବିବାର ଦିନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ୪,୦୩,୭୩୮ଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୭୧.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି, ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ହରିୟାଣା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୫୬,୫୭୮ ନୂତନ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯାହାପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ୪୭,୫୬୩ ଏବଂ କେରଳରୁ ୪୧,୯୭୧ଟି ମାମଲା ମିଳିଅଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪,୦୯୨ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଅଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୪.୯୩ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଅଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୮୬୪ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପ୍ରାଣ ଯାଇଅଛି । ଏହାପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୪୮୨ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଅଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *