ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ଓଠ କଳା ପଡ଼ି ଯାଇଛି କି, ତେବେ ଆଜି ଠାରୁ ଏହି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ! ଗୋଟିଏ ଚୁଟକିରେ ଠିକ୍ ହୋଇଯିବ…

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ଓଠ କଳା ପଡ଼ି ଯାଇଛି କି, ତେବେ ଆଜି ଠାରୁ ଏହି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ! ଗୋଟିଏ ଚୁଟକିରେ ଠିକ୍ ହୋଇଯିବ…

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜର ଚର୍ମର ଅତିରିକ୍ତ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କ କେଶ ହେଉ କିମ୍ବା ଚେହେରା ହେଉ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଓଠ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଝାଳ ହେତୁ କେଶ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଅପରପକ୍ଷେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଓଠର ଯତ୍ନ ନେବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ଉତ୍ତାପ ହେତୁ କେବଳ ଚେହେରା ନୁହେଁ ବରଂ ଓଠ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଳା ପଣ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ତାପ ଆଘାତ ହେତୁ ଓଠ ମଧ୍ୟ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଫାଟିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିପରି କିଛି ଟିପ୍ସ ଆଣିଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଠ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଗୋଲାପୀ ରହିବ । ନିମ୍ନରେ କୁହା ଯାଇଥିବା ଟିପ୍ସ ଦ୍ୱାରା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଓଠରୁ କଳା ପଣ ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଏହା ସହିତ ବହୁତ ନରମ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ ।

କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଓଠ କଳା ହେବାର କିଛି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ-

ଓଠ କଳା କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ:-

* ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଅଲ୍ଟ୍ରା ଭାୟୋଲେଟ୍ ରଶ୍ମି ହେତୁ ଓଠର ପ୍ରାକୃତିକ ବର୍ଣ୍ଣ ଉଡି ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଓଠ କଳା ପଡ଼ି ଯାଇଥାଏ ।

* ଧୂମପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଓଠ କଳା ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଯଦି ଧୂମପାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଓଠ କଳା ହେବାର ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

* ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍-ସି ଏବଂ B-୧୨ର ଅଭାବ ହେତୁ ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଓଠ କଳା ହୋଇଯାଏ ।

* ଭଲ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଲିପଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର ନକରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

* ବାରମ୍ବାର ଓଠ କୁ ଦାନ୍ତରେ ଦବାଇବା କିମ୍ବା ଏହା ଉପରେ ଜିଭ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଓଠ କଳା ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ।

ଓଠର ଗୋଲାପୀ ପଣ କିପରି ଫେରି ପାଇବା:-

ସାମଗ୍ରୀ

* ୨-୩ ବୁନ୍ଦା ମହୁ

* ବିଟ୍

* ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା କ୍ଷୀର

ପଦ୍ଧତି:

ଉପରୋକ୍ତ ଉପାଦାନ ଗୁଡିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ପ୍ରାୟ ୨ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଓଠରେ ଘଷନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏହିପରି କରନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାରର ଲାଭ କ’ଣ ହେବ ?

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉପର ଓଠ କଳା ହେବାର କାରଣ କହିଛୁ । କହିରଖୁଛୁ କି ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବିଟର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି, ଏହା ଦ୍ୱାରା ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଓଠ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଗୋଲାପୀ ହୋଇଯାଏ ।

ଏହା ସହିତ, ମହୁରେ ପ୍ରାକୃତିକ ହୁମେକ୍ଟୈଣ୍ଟ ରହିଥାଏ । ଏହା ଓଠକୁ ବାହାର କରିବା କାମ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଠ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇଥାଏ ।

କ୍ଷୀରରେ ଲାକ୍ଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ରହିଥାଏ । କ୍ଷୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଓଠର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହି କାରଣ ହେତୁ ଏହି ତିନୋଟି ମିଶ୍ରଣ ଆପଣଙ୍କ କଳା ଓଠକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଟିପ୍ପ:

ବିଟ୍ ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଗୋଲାପ ଫୁଲରେ ଭିଟାମିନ୍-E ଥାଏ । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଓଠ ନରମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଓଠରେ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ଆଣିଥାଏ । ଆପଣ ଗୋଲାପ ପତ୍ର କୁ କ୍ଷୀର ସହିତ ମିଶାଇ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭ ମିଳିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *