ନିର୍ଭୟା କେସ : ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କ ଦାବି ! ଯେତିକି ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ୩ ତାରିଖକୁ ହେବନାହିଁ ଫାଶୀ ।

ଦିଲ୍ଲୀର ପଟିୟାଲା ଘରୋଇ ଅଦାଲତ ସୋମବାର ଦିନ ନିର୍ଭୟା କେସର ଚାରୋ ଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କ ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଏହି ୪ ଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ସକାଳେ ୬ ଘଣ୍ଟା ସମୟରେ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ । ଯଦିଓ ଦୋଷୀମାନଙ୍କ, ଓକିଲଙ୍କ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ମଧ୍ୟ

୩ ତାରିଖକୁ ଏମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀ ହେବା ପାଇଁ ଦେବେ ନାହିଁ ।

ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ୪ଜଣ ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ କ୍ଷମା ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବ ଏବଂ କ୍ୟୁରୀଟିଭ ପିଟିସନ ଦେବାର ବିକଳ୍ପ ରହିଛି । ଏହି ବିକଳ୍ପ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ଫାଶୀଦାଣ୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆହୁରି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଟଳିଯିବ । ସାଥିରେ ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ଆଉ ଗୋଟିଏ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚାଲୁଅଛି ଏବଂ ଏହି ମାମଲାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି ଅପରାଧୀ ମାନଙ୍କ ଓକିଲ ଏପି. ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଦେଖା କରିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ସମସ୍ତ ଆଇନ ବିକଳ୍ପ ପନ୍ଥା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଯାହାପରେ ଦୋଷୀମାନେ ଯେପରି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେପରି ହିଁ କରିବେ । ଏପି. ସିଂ ମିଡ଼ିଆ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କହିଲେ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଆଇନର ବିକଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକ ବାକି ଅଛି ଏବଂ ତାକୁ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୋଷୀମାନେ ପୁଣିଥରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଖରେ କ୍ଷମା ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିପାରନ୍ତି ।

ଏପି. ସିଂଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ପରେ କଥାଟି ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ଏହି ଅପରାଧୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀଦାଣ୍ଡ ଦିଆଯିବାକୁ ଆହୁରି ସମୟ ଲାଗିପାରେ । କାରଣ ଏମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆହୁରି ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି; ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଫାଶୀଦାଣ୍ଡକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯିବ । ସେଠାରେ ଏପି. ସିଂଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରଗଲା ଯେ, ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ସାରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅପରାଧୀ ମାନଙ୍କୁ କେତେ ସମୟ ପାଇଁ ଫାଶୀଦାଣ୍ଡରୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖାଯାଇ ପାରିବ । ଏହା ଉପରେ ଏପି. ସିଂ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ,

“ମୁଁ ପରମାତ୍ମା ନୁହେଁ । ନା ମୁଁ ଯମରାଜ ଅଟେ । ମୁଁ ଜଣେ ଓକିଲ । ଯାହା ମୋ କ୍ଲାଇଣ୍ଟ କହିବେ, କ୍ଲାଇଣ୍ଟଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ କହିବେ, ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଲେଣ୍ଡମାର୍କ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ଆଇନ ବିକଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବି । ଏହି କେସରେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଜନସାଧାରଣ, ରାଜନୈତିକ ଚାପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ମୁଁ ନ୍ୟାୟର ପରାକାଷ୍ଠାକୁ ତଳେ ପଡ଼ିବାକୁ ଦେବି ନାହିଁ ।”

ଘଟଣାଟି ଏହା ଯେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନିର୍ଭୟା ସହିତ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାପରେ ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାର ସମସ୍ତ ଅପରାଧୀ ସାତ ବର୍ଷରୁ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫାଶୀଦାଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି । କୋର୍ଟ ଅନେକ ଥର ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦେବା ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀଦାଣ୍ଡ ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ସେଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଦାଲତ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡର ସମସ୍ତ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୩ ମାର୍ଚ୍ଚକୁ ଫାଶୀଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ସକାଳ ୬ ଟାରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ, ଆପଣ ଲେଖି ନିଅନ୍ତୁ ୩ ତାରିଖକୁ ଏମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, ସାତ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲୁଥିବା ଏହି କେସର ଆଇନତଃ ସଂଘର୍ଷ ଆହୁରି ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ।

Google

ଆଇନଗତ ମାର୍ଗ : ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କାରଣରୁ ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ୩ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ?

୧) କ୍ୟୁରୀଟିଭ ପିଟିସନ : ତିନୋ ଜଣ ଦୋଷୀ ମୁକେଶ, ବିନୟ ଓ ଅକ୍ଷୟଙ୍କ କ୍ୟୁରୀଟିଭ ପିଟିସନ ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ପବନଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମଧ୍ୟ କ୍ୟୁରୀଟିଭ ପିଟିସନର ବିକଳ୍ପ ରହିଛି ।

୨) କ୍ଷମା ଆବେଦନ : ପବନଙ୍କ ପାଖରେ କ୍ଷମା ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବା ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୋଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମା ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବା ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏହି ଆବେଦନ ଖାରଜ ହୋଇଯିବା ପରେ ଏହାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇପାରିବ ।

୩) ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରିଜନ ମେନୁଆଲ: ଦିଲ୍ଲୀର ୨୦୧୮ର ପ୍ରିଜନ ମେନୁଆଲ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ବାକି ରହିଛି ତାଙ୍କୁ ଫାଶୀଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*