ଏକ ସମୟରେ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଦେଇ ବସିଥିଲେ କୁମାର୍ ସାନୁ ! ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ହୋଇଯାଇଥିଲା ପ୍ରେମ…

ଏକ ସମୟରେ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଦେଇ ବସିଥିଲେ କୁମାର୍ ସାନୁ ! ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ହୋଇଯାଇଥିଲା ପ୍ରେମ…

ଭାରତୀୟ ସିନେମା ଜଗତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟକ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କୁ କିଏ ବା ନଜାଣେ । କୁମାର ସାନୁ ଏକୁଟିଆ ଏପରି ଏକ ଭାରତୀୟ ଗାୟକ ଅଟନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ନାମରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨୮ଟି ଗୀତ ଗାଇବା ରେକର୍ଡ ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାଲର୍ଡ଼ ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ୯୦ ଦଶକରେ ବଲିଉଡ଼ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ କୁମାର ସାନୁଙ୍କ ରାଜ୍ ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ସେ ହିଟ୍ ଗୀତ ଗୁଡ଼ିକ ଦେଇଥିଲେ । ସମସ୍ତେ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ମଧୁର ସ୍ୱରର ଦିୱାନା ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । କୁମାର ସାନୁ ଆଗରୁ ନିଜ ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ଜୀବନକୁ ନେଇ ଖବରରେ ଛାଇ ରୁହନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଖବରରେ ଛାଇ ରୁହନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ସହ ଜଡ଼ିତ କିଛି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ୨୦ ଅକ୍ଟୋବର୍ ୧୯୫୭କୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜଧାନୀ କୋଲକାତାରେ ହୋଇଥିଲା । କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ପଶୁପତି ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ ଏବଂ ସେ ଜଣେ ଗାୟକ ଓ ସଙ୍ଗୀତକାର ଅଟନ୍ତି । ବୋଧହୁଏ କାହାକୁ ଜଣାନଥିବ ଯେ କୁମାର୍ ସାନୁ ଜଣେ ବହୁତ ଭଲ ତବଲା ବାଦକ ଅଟନ୍ତି । କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ବାସ୍ତବ ନାମ କେଦାରନାଥ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ପାଦ ରଖିବା ପରେ ସେ ନିଜ ନାମ ବଦଳି ଦେଇଥିଲେ । ଆଜି ସାରା ଜଗତରେ କେଦାରନାଥ୍ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ନାମରେ ପରିଚିତ ।

କୁମାର୍ ସାନୁ ନିଜର ମଧୁର ଓ ସୁରିଲା ସ୍ୱର ପାଇଁ ଦେଶ ଦୁନିଆରେ ଜଣାଶୁଣା । ଅନ୍ୟପଟେ ସେମାନେ ନିଜ ଅଫେୟାର୍ ଯୋଗୁଁ ଖବରରେ ଛାଇ ରୁହନ୍ତି । ଆଶିକି, ଦିୱାନା, ଜୁର୍ମ, ଡ଼ିଡ଼ିଏଲଯେ ସମେତ ବହୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଗୀତ ଗାଇ କୁମାର୍ ସାନୁ ନିଜ ସ୍ୱରରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିୱାନା କରି ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ କୁମାର୍ ସାନୁ ନିଜେ ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ଦିୱାନା ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ସେହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଆଉ କିଏ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବଲିଉଡ଼ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀ । ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟକ କୁମାର୍ ସାନୁ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକତରଫା ଭଲ ପାଉଥିଲେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ସେହି ସମୟରେ କୁମାର୍ ସାନୁ ବିବାହିତା ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ନାମ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା । ଏପରି କୁହାଯାଏ ଯେ କୁମାର ସାନୁଙ୍କ ହୃଦୟ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ବୁଡି ରହିଥିଲା । ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ଅଫେୟାର୍ କୁନିକା ଲାଲଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା ଏବଂ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମର ବହୁତ କଥା ହେଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏ ଦୁହିଁଙ୍କ ପ୍ରେମ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । କୁନିକା ଲାଲଙ୍କ ପରେ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ହୃଦୟ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆସି ଯାଇଥିଲା ।

ଯେତେବେଳେ କୁମାର୍ ସାନୁ ମହେଶ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ଜୁର୍ମ”ରେ ଗୀତ “ଜବ କୋଇ ବାତ ବିଗଡ଼ ଯାଏ” ଗାଇଥିଲେ । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ପ୍ରିମୀୟର୍ ଶୋ’ ସମୟରେ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ଦେଖା ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ଗାୟିକା ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଦେଇ ବସିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଫଳାଫଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଲା ନାହିଁ । କୁମାର୍ ସାନୁ ପାଖାପାଖି ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଜ ଅଫେୟାରର କଥା ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ । ୧୯୯୩ରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀ ରିତା ତାଙ୍କ ଅଫେୟାର୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିଲେ । ସେ ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁରେ ଏହା କହିଥିଲେ ଯେ “ସାନୁଙ୍କ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ପ୍ରେମିକା ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି ।”

ଏପରି କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀଙ୍କ ଯୋଗୁଁ କୁମାର୍ ସାନୁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ରିତାଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ । ରିତା ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁରେ ଏହା କହିଥିଲେ ଯେ କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କ ନାମ ଟଙ୍କା, ଯଶ ସବୁକିଛି ମିଳିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଗ୍ଲେମରକୁ ଦେଖିଲେ । କୁମାର୍ ସାନୁଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଓ ଗ୍ଲେମର୍ ସମ୍ଭାଳିବା ଆସିଲା ନାହିଁ । ସେ ନିଜ ଶିଶୁର ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ନେବାକୁ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ୮୦ ଦଶକରେ ରିତା ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ କୁମାର୍ ସାନୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୯୪ରେ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ସମୟରେ କୁମାର ସାନୁ ଏହା କହିଥିଲେ ଯେ ମୋ ସ୍ତ୍ରୀ ଅନୁଯାୟୀ ମୁଁ ତାଙ୍କ ଓ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ସହ ମାଡ଼ପିଟ କରେ । ସେ ପାଗଳ ଅଟେ । ସେ ମୋର ଭଣଜାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ‘ହକିଷ୍ଟିକ୍’ରୁ ଆଘାତ ଦେଇଥିଲେ ।

ଯାହା କିଛି ହେଉ, କୁମାର୍ ସାନୁ ଦୁଇଟି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ସେ ସଲୋନୀ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ସହ କରିଛନ୍ତି । କୁମାର୍ ସାନୁ ଓ ସଲୋନୀ ସାନୁଙ୍କ ଦୁଇଟି ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ନାମ ଶେନନ୍ ଓ ଏନା ଅଟେ । ସେ ଦୁହେଁ ଲଣ୍ଡନରେ ରୁହନ୍ତି । ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଶେନନ୍ ୨୦୧୪ରେ ନିଜର ଏକ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଏଲବମ୍ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଥିଲେ । ସେପଟେ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶେଷାନ୍ଦ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବଲିଉଡ଼କୁ ବିଦାୟ କହି ଦେଇଥିଲେ । ମୀନାକ୍ଷୀ ୧୯୯୫ରେ ହରିଶ୍ ମେସୁର୍ ନାମକ ଏକ ‘ବ୍ୟାଙ୍କର୍’ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଆମେରିକାରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଖୁସିରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *