ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଆପଣଙ୍କୁ ତିନି ମାସ ହେବ ଏଲପୀଜୀ ସବସିଡି ମିଳୁନାହିଁ ?

ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଆପଣଙ୍କୁ ତିନି ମାସ ହେବ ଏଲପୀଜୀ ସବସିଡି ମିଳୁନାହିଁ ?

ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ସବସିଡି ବିଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ବାରମ୍ବାର ଭାବରେ ହ୍ରାସ କରାଯିବା ହେତୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବସିଡି ଶୂନ ହୋଇଯାଇଛି । ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଯୁକ୍ତ ରୋଷେଇ ସିଲିଣ୍ଡରର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଅର୍ଥାତ ବିନା ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୭୩୭ ଟଙ୍କା ଥିଲା ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୫୯୪ ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହି ସମୟରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୪୯୪.୩୫ ଟଙ୍କାରୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୫୯୪ ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି ।

google

ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସବସିଡିରେ ବାରମ୍ବାର ଭାବରେ କରାଯାଇଥିବା ହ୍ରାସ ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଇ ମାସରୁ ସବସିଡି ଏବଂ ଅଣ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ରୋଷେଇ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସମାନ ହୋଇଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଇ, ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ସବସିଡି ମିଳିନାହିଁ । ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି ଖବର ଆସିଥିଲା କି, ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଧୀରେ ଧୀରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ସବସିଡି ସମାପ୍ତ କରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପଚାରାଯିବା ସମୟରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ପରି ଏହି କଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ।

google

ଅପରପକ୍ଷରେ ସରକାର ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସବସିଡିରେ ବାରମ୍ବାର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ରୋଷେଇ ସିଲିଣ୍ଡର ୪୯୪.୩୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବିନା ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ୬୩୭ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ରେ ସବସିଡି ୫୧୭.୯୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଗଲା ଏବଂ ବିନା ସବସିଡି ୬୦୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଗଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୫୩୫.୧୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବିନା ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୭୧୪ ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି । ଏପ୍ରିଲରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୫୮୧.୫୭ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବିନା ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ୭୪୪ ଟଙ୍କାକୁ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅପ୍ରେଲ ମାସରେ ଏଲପୀଜୀର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ପରେ ମଇ ମାସରେ ଘରୋଇ ସିଲିଣ୍ଡରର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୧୬୨.୫୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୫୮୧.୫୦ ଟଙ୍କା କରିଦିଆଗଲା । ଯେଉଁଥିରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ବିନା ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସମାନ ହୋଇଗଲା । ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଅଣ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

google

ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ତୈଳ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି । ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ଏହାର ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା । ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ମାସରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରର କମ୍ପାନୀକୁ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖରେ ଲେଖା ଯାଇଥିବା ଇମେଲରୁ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *