ଆଜି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ! RBI କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ…

ଆଜି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ! RBI କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ…

‘RBI’ କହିଛି କି ମଇ ମାସ ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନଲାଇନରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରି ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମଇ ମାସ ୨୪ ତାରିଖ ଦିନ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ NEFTର ସେବା କାମ କରିବ ନାହିଁ ।

ଆଜି ଯଦି ଆପଣ ‘ଅନଲାଇନ୍’ରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଅଛି । RBI କହିଛି ଯେ ଆପଣ ମଇ ମାସ ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନଲାଇନରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିପାରି ନଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ମଇ ମାସ ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ NEFTର ସେବା କିଛି ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ କାମ କରି ନଥିଲା । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁକି ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (NEFT) ହେଉଛି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଚାଲୁଥିବା ଏକ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍, ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଅନ୍ୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରାଯାଇଥାଏ । ଏନଈଏଫଟୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକମାନେ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିପାରିବେ । ଦେଶର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ଏହି ସୁବିଧା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିପାରିବେ ।

‘RBI’ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଥିଲା

‘RBI’ରୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସୂଚନା ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ‘RBI’ ମଇ ମାସ ୧୭ ତାରିଖରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଥିଲେ କି, ୨୨ ମଇରେ ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ବୈଷୟିକ ନବୀକରଣ ହେତୁ NEFT ମେ ମାସ ୨୩ ତାରିଖ ରାତ୍ର ୦୦.୦୧ ଠାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୦୨.୦୦ ଘଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନଥିଲା, କିନ୍ତୁ RTGS ସୁବିଧା ସୁରୁଖୁରୁରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଥିଲା ।

ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମା ନାହିଁ

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି, NEFT ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାର କୌଣସି ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମା ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିପାରିବେ । ଅପରପକ୍ଷରେ ଯଦି ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ତେବେ ଏହା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ ।

RTGS ଏବଂ IMPSରୁ କେତେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ ହୋଇଥାଏ

NEFT ବ୍ୟତୀତ ଗ୍ରାହକମାନେ RTGS ଏବଂ IMPS ବ୍ୟବହାର କରି ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିପାରିବେ । RTGS ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ କି ସର୍ବାଧିକ ରାଶିର ସୀମା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁସରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । IMPS ଜରିଆରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରାଯାଇପାରିବ ।

NEFT ରୁ ଟଙ୍କା କିପରି ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ

* NEFTରୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କରିବା ନିମନ୍ତେ, ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଲଗଇନ୍ ID ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

* ଲଗଇନ୍ ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ NEFT ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ ବିଭାଗକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

* ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ବିବରଣୀ ଯୋଡିବାକୁ ପଡିବ ।

* ଏଥିରେ ରିସିଭରଙ୍କ ନାମ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର୍ ଏବଂ ‘IFSC CORD’ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ।

* ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଯୋଗ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆପଣ NEFT ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

* ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଟଙ୍କା ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରେରଣ ବଟନ୍ ଦବାନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *