କେବଳ ୬ ଦିନ ପ୍ରତି ରାତିରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଲବଙ୍ଗ, ତା’ପରେ ହେବ ଚମତ୍କାର ! ଆପଣ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଆମର ଆୟୁର୍ବେଦ ନିଜ ଭିତରେ ହିଁ ଗୁଣର ଭଣ୍ଡାର ଅଟେ । ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏପରି କେତେଗୁଡିଏ ଗୁଣକାରୀ ଔଷଧ ମିଳିଯାଏ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ମେଡ଼ିକାଲ ସାଇନ୍ସ ବା ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରେ ନାହିଁ । ପ୍ରକୃତରେ ଆୟୁର୍ବେଦରୁ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେଗୁଡିଏ ବଡ଼ ବଡ଼ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁ ରୋଗ ଇଂରାଜୀ ଔଷଧରୁ ଠିକ୍ ହୁଏ ନାହିଁ, ତାହା ମଧ୍ୟ ଆୟୁର୍ବେଦ ସାହାଯ୍ୟରେ କ୍ଷଣିକ ମଧ୍ୟରୁ ହିଁ ଠିକ୍ ହୋଇଯାଏ । ଏହାର କାରଣ ରହିଛି ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦକୁ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଗୁଣର ପୁଞ୍ଜି ବୋଲି ଲୋକେ କହୁଥିଲେ ।

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଏପରି ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଚାଲି ଆସୁଅଛି । ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଆମେ ଏଠାରେ ଲବଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ । ଯେଉଁଥିରୁ ନାକେବଳ ଦାନ୍ତ ଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ, ବରଂ ଏଥିରୁ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲାଭ ରହିଛି । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଲବଙ୍ଗର ଗୁଣ ଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବେ ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେବେ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲବଙ୍ଗରୁ ମିଳୁଥିବା ଲାଭ ଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଟିକିଏ ବିସ୍ତାର ପୂର୍ବକ ଜାଣିବା ।

୧. ଲବଙ୍ଗର ସବୁଠାରୁ ଲାଭକାରୀ ଗୁଣ ଏହା ଅଟେ ଯେ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ରହିବାକୁ ଲାଗିବ । ଏହିପରି ହୃଦୟ ଜନିତ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁକରି ଲବଙ୍ଗର ସେବନ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ।

୨. ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଲବଙ୍ଗ ବହୁତ ଗରମ ହୋଇଥାଏ । ଅର୍ଥାତ ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ବହୁତ ଉଷ୍ମତା ମିଳିଥାଏ । ଏହିପରି ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଥଣ୍ଡା ସହ୍ୟ କରିବା କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ଚାଲିବାକୁ ଯାଉଛି, ତେବେ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଲବଙ୍ଗର ସେବନ କରିପାରିବେ ।

ଲବଙ୍ଗର ସେବନ କରିବା ଫଳରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଆପଣଙ୍କ ଯୌନ ଅଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ହୁଏ । ଅର୍ଥାତ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀ ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ସର୍ବଦା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିବେ ଏବଂ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବନ୍ଧ ସ୍ଥାପନ କରିବା ତୀବ୍ର ଇଚ୍ଛା ମଧ୍ୟ ଜାଗ୍ରତ ହେବ ।

କେତେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ଅସୁବିଧା ରହିଥାଏ ଯେ କୌଣସି ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ହାତ ଥରିବାକୁ ଲାଗେ । ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ହାତରେ ବିନା କୌଣସି କାରଣରୁ ଥରେ ତେବେ, ତାଙ୍କୁ ଲବଙ୍ଗର ସେବନ କରିବା ଉଚିତ । ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲବଙ୍ଗକୁ ନାଶକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଅର୍ଥାତ ଏହା କଫକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେ ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ନା କେବଳ କଫ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ଥଣ୍ଡା କାଶ ମଧ୍ୟ ପୂରାପୂରି ଭଲ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଗୋଟିଏ ନୂତନ ସ୍ଫ୍ରୁତି ଜାଗ୍ରତ ହେବ ।

ଆପଣ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଖାଦ୍ୟରେ ପକାଇ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଚା’ରେ ପକାଇ ମଧ୍ୟ ପିଇ ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ କେବଳ ଲବଙ୍ଗ ସେବନ କରିବେ ତେବେ, ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭ ମିଳିବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*