କଙ୍ଗନା ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ମର୍ଯ୍ୟାଦାର ସମସ୍ତ ସୀମା, କହିଲେ :- “ପଟେଲଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ନାହିଁ ବାପୁ, ନେହେରୁଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଯୋଜନା କରିଥିଲେ” !

ଲୌହ ପୁରୁଷ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ୧୪୫ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ କଙ୍ଗନା ରନୋତ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କୁ ଜୋରଦାର ଭାବେ ଆକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି । ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ କଙ୍ଗନା ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ପଟେଲଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିପାଇଁ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ।

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ତିନୋଟି ଟ୍ୱିଟ୍

ପ୍ରଥମ ଟ୍ୱିଟ୍ – ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ

କଙ୍ଗନା ପ୍ରଥମ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ” ସେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଖୁସି ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସବୁଠାରୁ ଯୋଗ୍ୟ ତଥା ନିର୍ବାଚିତ ପଦବୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ କାରଣ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ ଯେ ନେହେରୁ ଭଲ ଇଂରାଜୀ କହିପାରନ୍ତି । ଏଥିରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଦେଶକୁ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏହାର ପରିଣାମ ସହିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଆମ ପାଇଁ ଯାହା ଠିକ୍ ତାହା ଆମେ ଛଡ଼ାଇନେବା ଉଚିତ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଟ୍ୱିଟ୍ – ଗାନ୍ଧିଜୀ ଦୁର୍ବଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ ଚାହୁଁଥିଲେ

କଙ୍ଗନା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟ୍ୱିଟରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କୁ ଭାରତର ପ୍ରକୃତ ଲୌହ ମଣିଷ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ” ଗାନ୍ଧିଜୀ ନେହେରୁଙ୍କ ପରି ଦୁର୍ବଳ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହୁଁଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ନିଜେ ଦେଶକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ପାରିବେ । ଯୋଜନାଟି ଭଲ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ଯାହା ଘଟିଥିଲା ତାହା ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଅଟେ । ”

ତୃତୀୟ ଟ୍ୱିଟ୍ – ଆପଣଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଆମେ ଅନୁତାପ କରୁଛୁ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟ୍ୱିଟରେ କଙ୍ଗନା ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ” ଭାରତର ଲୌହ ପୁରୁଷ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି । ଆପଣ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଆମକୁ ଆଜିର ମିଳିତ ଭାରତ ଦେଇଛି କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରି ଆପଣ ଆମ ଠାରୁ ଆମର ମହାନ ନେତୃତ୍ୱ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଆମେ ଗଭୀର ଦୁଃଖିତ । “

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*