‘5G technology’ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମାମଲା ଦାୟର୍ କରିଛନ୍ତି ଜୂହୀ ଚାୱଲା ! ଆସନ୍ତା କାଲିକୁ ଶୁଣାଣି…

‘5G technology’ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମାମଲା ଦାୟର୍ କରିଛନ୍ତି ଜୂହୀ ଚାୱଲା ! ଆସନ୍ତା କାଲିକୁ ଶୁଣାଣି…

ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୂହୀ ଚାୱଲା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ 5G ବେତାର ନେଟୱାର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବା ବିରୋଧରେ ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଉପରେ ସୋମବାର ଦିନ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା । ଅଦାଲତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଜୁନ୍ ମାସ ୨ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ।

ଜୂହୀ ଅଦାଲତରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି, 5G ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଏହା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଯତ୍ନର ସହ ପଢା ଯାଉ, ଯେଉଁ ବିକିରଣ ଦ୍ୱାରା ମାନବଜାତି, ଜୀବଜନ୍ତୁ ଏବଂ ବୃକ୍ଷଲତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ସେ ଆବେଦନରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି 5G ବେତାର ନେଟୱାର୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପଶୁପକ୍ଷୀ, ବୃକ୍ଷଲତା ଉପରେ ବିକିରଣର କୁପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି ।

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଚାୱଲାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ୍ କରାଯାଇଥିବା ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଯଦି 5G ପାଇଁ ଦୁରସଞ୍ଚାର ଉଦ୍ୟୋଗର ଯୋଜନା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହିପରି ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି, ପଶୁ, ପକ୍ଷୀ, କୀଟ, ବୃକ୍ଷଲତା ନଥିବେ ଯେଉଁ ମାନେ ଦିନକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ବର୍ଷକୁ ୩୬୫ ଦିନ ଆରଏଫ୍ ବିକିରଣ ସ୍ତରରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ନିମନ୍ତେ ସକ୍ଷମ ହେବେ, ଯାହାକି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବିକିରଣ ଠାରୁ ୧୦ ରୁ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ହେବ ।

ଜୂହୀ ଚାୱଲା ନିଜ ବୟାନ ରେ କହିଛନ୍ତି:-

“ମୁଁ technology ପ୍ରଗତି ପ୍ରତିରୋପଣର ବିରୁଦ୍ଧରେ ନାହିଁ । ଏହାର ବିପରୀତରେ, ଆମେ ସେହି ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ଗୁଡିକ ଉପଭୋଗ କରୁଛୁ ଯାହାକୁ technology ଜଗତରୁ ଆମକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ବେତାର ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ।ତଥାପି, ଆମେ ବେତାର ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବିଷୟରେ ସର୍ବଦା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥାଉ ।”

କାରଣ ଏହିପରି ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ଏବଂ ନେଟୱାର୍କ ସେଲ୍ ଟାୱାର୍ ସହିତ ଜଡିତ ଆମର ନିଜସ୍ୱ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏହି ଦିଗକୁ ସୂଚାଇଥାଏ କି, ଏହି ବିକିରଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ ।

ଜୂହୀ ଚାୱଲାଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର ଏହି ମାମଲାରେ କହିଛନ୍ତି କି, ‘ଭାରତରେ 5G technology ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆରଏଫ୍ ବିକିରଣ ଦ୍ୱାରା ମାନବଜାତି, ମହିଳା, ପୁରୁଷ, ବୟସ୍କ, ଶିଶୁ, ଜୀବଜନ୍ତୁ, ପଶୁପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପରିବେଶ ଉପରେ ପଡ଼ିବାକୁ ଥିବା ବିକିରଣକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଭାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏଥିରେ ସମ୍ବନ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିବା କିମ୍ବା ଏଥି ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏହିପରି ଅଧ୍ୟୟନକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ କି 5G technology ଭାରତର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢ଼ି ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ନା ନାହିଁ ଏବଂ କେବଳ ଏହାପରେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଜୂହୀ ଚାୱଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡଣବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱା ଏବଂ ୱାଇ-ଫାଇ ହଟସ୍ପଟରୁ ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବା ବିକିରଣ ଯୋଗୁଁ ମାନବଜାତି, ପଶୁପକ୍ଷୀ ଏବଂ ବୃକ୍ଷଲତା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା କ୍ଷତି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *