ଯେତେବେଳେ ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତି ଭବନକୁ “ନେହେରୁ ଭବନ” କୁହାଗଲା ନାହିଁ, ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା କିପରି “ମୋଦୀ ମହଲ” ହେଲା ?

ଯେତେବେଳେ ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତି ଭବନକୁ “ନେହେରୁ ଭବନ” କୁହାଗଲା ନାହିଁ, ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା କିପରି “ମୋଦୀ ମହଲ” ହେଲା ?

କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଭୟଭୀତ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସହିତ ଲଢୁଥିବା ଦେଶରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ କ୍ରମାଗତ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ଉପରେ ବିରୋଧୀ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ୍ ସଭାପତି ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବିରୋଧୀଦଳ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତାକୁ ଅପରାଧୀକ ବର୍ବାଦି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସେ ଏକ ଟୁଇଟରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, “ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖନ୍ତୁ । ନୂତନ ଘର ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜର ଅନ୍ଧ ଅହଂକାର ନୁହେଁ ।”

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦିପ ସିଂ ପୁରୀ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପିଏ ସରକାର ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ସଂସଦର ନୂତନ ଭବନର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ପର୍କରେ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ୍ ନେହେରୁ ଯେଉଁ ତିନି ମୂର୍ତ୍ତି ଭବନରେ ରହୁଥିଲେ, ତାକୁ ତାଙ୍କ ନାମରେ ସ୍ମାରକ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା । ସଫଦରଜଙ୍ଗର୍ ଯେଉଁ ଘରେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ରହୁଥିଲେ, ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ତାହା ସ୍ମାରକ ପାଲଟିଥିଲା । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଯେଉଁ ଘରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ବାସ କରନ୍ତି, ବିଜେପି ଏହାକୁ ଗାନ୍ଧୀ ମହଲ ବୋଲି କହିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀଦଳ ସେହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଗୃହକୁ ମୋଦୀ ମହଲ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି, ଯାହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ ।

ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ କଥା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ବିରୋଧୀମାନେ ଲଗାତାର ବେଜା ରାଜନୀତିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଜମି ଘୁଞ୍ଚାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ କେବଳ ମୋଦୀଙ୍କ ନାମକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ଯେଉଁ କରୋନା ଅବଧିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ବୁଲିବାକୁ ପଡୁଛି । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରାୟ ତିନି ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା । ତାହା ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିରୋଧୀମାନେ କାହିଁକି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଭଡ଼ାରେ ରହିଆସୁଥିବା କୋଠାର ଲାଭ ଦେଖୁନାହାଁନ୍ତି । ଯଦି ଆମେ ଅଧିକ କଥା ହେବା, ତେବେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ଡିଲିମିଟେସନ୍ ହେବ, ତେବେ ସାଂସଦଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁଠାରେ ସଂସଦ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଛି ଏହା ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ହେବ । କାହିଁକି ଏହି ବିରୋଧୀ ଦଳ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଭିସ୍ତା ସୃଷ୍ଟିର ଲାଭ ଅନେକ, କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ବିରୋଧୀ କେବଳ ସୁବିଧାବାଦୀ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ କରୋନା ନାମରେ କଂଗ୍ରସ ଏହାର ରାଜନୈତିକ ଜମି ଖୋଜୁଛି । ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ କଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ମୋଦୀ କେବଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ସେହି ଭବନରେ ବସିପାରିବେ । ତେବେ ତାହା “ମୋଦୀ ମହଲ” କିପରି ହେଲା ? କିମ୍ବା ବିରୋଧୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି କି, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠିପାରେ । ଯାହାର ଉତ୍ତର ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଦେବା ଉଚିତ ।

ଏଥି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପରିଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିର୍ମିତ ହେବାକୁ ଥିବା ସଂସଦ ଭବନର ନୂତନ କୋଠା ବିଷୟରେ କହିବକୁଗଲେ, ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୬୫,୪୦୦ ବର୍ଗ ମିଟରରେ ନିର୍ମିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଚମତ୍କାର କଳାକୃତି ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ । କୋଠାଟି ଏକ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ଗଠନ ହେବ ଏବଂ ପୁରୁଣା କୋଠା ପରି ସମାନ ଉଚ୍ଚତା ରହିବ । ଏଥିରେ ଏକ ବୃହତ ସମ୍ବିଧାନ ହଲ୍, ସାଂସଦମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଲାଉଞ୍ଜ, ଏକ ଲାଇବ୍ରେରୀ, କେତେକ କମିଟି ରୁମ୍, ଡାଇନିଂ ଏରିଆ ପରି ଅନେକ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ରହିବ । ଏହାର ଲୋକସଭା ଚାମ୍ବରରେ ୮୮୮ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବସିବା ପରି କ୍ଷମତା ରହିବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ୩୮୪ଟି ଆସନ ରହିବ । ବିରୋଧୀଦଳ ଭୁଲିଗଲେ ଯେ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ୨୦୧୨ରେ ତତ୍କାଳୀନ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ମୀରା କୁମାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ତ ବିଜେପିର ନଥିଲେ ନା ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *