କଣ ଜଣେ ହିଁ ଅଟନ୍ତି ଜାମିୟା ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ପଥର ଧରିଥିବା ଏହି ଯୁବକ ଏବଂ ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଯୁବକ ? ପୋଲିସ୍ କରୁଛନ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ !

ସଂଶୋଧିତ ନାଗରିକତା ଆଇନ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମୟରେ ଜାମିୟା ମିଲିୟା ଇଶଲାମିୟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିଲା ହିଂସାକୁ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସୁଅଛି ।

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଜାମିୟା ମିଳିୟା ଇଶଲାମିୟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ CAA ଏବଂ NRC ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ମାମଲାରେ ବାରମ୍ବାର ନୂତନ ଭିଡ଼ିଓ ସାମନାକୁ ଆସୁଅଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସଙ୍କ ଏସ ଆଇ ସହ ଜଡ଼ିତ ସୂତ୍ର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ପଶିଥିବା ଉପଦ୍ରବୀ ଛାତ୍ର ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଛାତ୍ର ହାତରେ ପଥର ନେଇଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ । ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଏମାନେ ସେହି ଛାତ୍ର ଅଟନ୍ତି ଯିଏକି ଜାମିୟା ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଘାଇଲା ହୋଇଥିଲେ । ୧୫ ଡିସେମ୍ବରକୁ ଜାମିୟାରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ଏହି ଛାତ୍ର ସାମିଲ୍ ଥିଲା । ପୋଲିସ୍ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସିସିଟିଭିରେ ସେହି ଛାତ୍ର ହାତରେ ପଥର ଧରିଥିବାର ନଜର ଆସୁଥିଲେ । ଏହି ଛାତ୍ରର ନାମ ଶାଦାବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଯଦିଓ ଦୁଇଟି ଫଟୋକୁ ଦେଖିବା ପରେ ପୋଲିସର ଏହି ଦାବି ଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପୁଷ୍ଟି ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ସେଠାରେ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଜାମିୟା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଉପରେ ନୂତନ ଦାବି – ୧୫ ଡିସେମ୍ବରକୁ ଜାମିୟା ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ଏବଂ ୨ ଜାନୁୟାରୀକୁ ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଗୋଟିଏ ଯୁବକ ହିଁ ସାମିଲ୍ ଥିଲା ।

ପୋଲିସ୍ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ସିସିଟିଭିରେ ନଜର ଆସୁଥିବା ଯେଉଁ ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଚିହ୍ନି ହେଉଛି, ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ପଚରାଉଚରା କରିବା ପାଇଁ ଡକାଯିବ । ପୋଲିସ୍ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ହାତରେ ପଥର ନେଇ ଥିବା ଛାତ୍ରର ନାମ ଶାବାଦ ଫାରୁକୀ ଅଟେ ।

ଏହା ଅଟେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମିୟା ମିଳିୟା ଇଶଲାମିଆର ଛାତ୍ର ଏହା ବିରୋଧରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ବିରୋଧରେ ବାହାରିଥିବା ଏହି ଦଳ ହିଂସ୍ର ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ ଉପଦ୍ରବୀ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲାଠି ଚାଳନା କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ପୋଲିସ୍ ଉପରେ ଆରୋପ ଲଗାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ ଜାମିୟାଙ୍କ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କ ସହ ବର୍ବରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସାଥିରେ ପୋଲିସ୍ ଉପରେ ଲାଇବ୍ରେରୀକୁ ପଶି ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଥିଲେ । ପୋଲିସ୍ ଏହାର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଳ୍ପ ବଳ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଜାମିୟାଙ୍କୁ ଅର୍ଡିନେସନ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏହି ଭିଡ଼ିଓ

ଏହାପରେ ଜାମିୟାଙ୍କୁ ଅର୍ଡିନେସନ କମିଟି ୪୯ ସେକେଣ୍ଡର ଭିଡ଼ିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ପଶି ସେଠାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲାଠି ଚାଳନା କରୁଥିବାର ନଜର ଆସୁଥିଲେ । ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଶେଷ ପୋଲିସ୍ ଆୟୁକ୍ତ (କ୍ରାଇମ) ପ୍ରବୀର ରଞ୍ଜନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସେଠାରେ ଜାମିୟା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ସ୍ପଷ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଗଲା ନାହିଁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*