ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଆପଣଙ୍କର ଆଇନଗତ ଅଧିକାର କି ? ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଏହି ବିଶେଷ କଥା ଜାଣିଥିବେ…

ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଆପଣଙ୍କର ଆଇନଗତ ଅଧିକାର କି ? ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଏହି ବିଶେଷ କଥା ଜାଣିଥିବେ…

ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ସମସ୍ତେ ଏହି କଥା ଜାଣନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ସେବନ କରିଥା’ନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖୁସିର ଅବସରରେ ମଦ୍ୟପାନ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ମଦ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି, ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ମଦ କିଣୁଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଭୁଲ୍ ଅଟେ ଏବଂ ସେମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର କିଛିବି ଖାଇବା ଏବଂ କିଛିବି ପିଇବାର ଅଧିକାର ଅଛି । କ’ଣ ମଦ୍ୟପାନ ପାଇଁ ଏହା ସମାନ, ପିଇବା ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକାର କି ?

ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ ଯେ, କ’ଣ ମଦ୍ୟପାନ ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାର, ଯାହାକୁ ଆପଣ ପିଇବା ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ମଦକୁ ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର କହିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ।

ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର କି ?

ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ନୁହେଁ । ମଦ ପିଇବା ମୌଳିକ ଅଧିକାର ବର୍ଗରେ ନାହିଁ ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ନିଜସ୍ୱ ବିକ୍ରୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅନେକ ଥର କହିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ୧୯୬୦ ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ଗୁଜୁରାଟ ବମ୍ବେ ନିଷେଧ ଆଇନ ୧୯୪୯କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ ଏହି ଆଇନର ଧାରା ୧୨ ଏବଂ ଧାରା ୧୩ରେ, ରାଜ୍ୟକୁ ନିଜସ୍ୱ ଅନୁଯାୟୀ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅବଶ୍ୟ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶିଳ୍ପ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଛି, ତେଣୁ ନିଷିଦ୍ଧ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଶିଳ୍ପ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମଦ କ୍ରୟ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ନିଷେଧ । ଯଦିଓ ଧାରା ୧୯ (୧) (ଜି) କୁହେ ଯେ, ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ବାଣିଜ୍ୟ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ତାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖାଯାଇଛି, ଯାହା ସମାଜ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଟେ । ଏଥି ସହିତ ଧାରା ୪୭ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ରାଜ୍ୟର ଦାୟିତ୍ଵ ଅଟେ ।

କେରଳରେ ନୀତି ଭିନ୍ନ

ରାଜ୍ୟକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧିକାର ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ନିଜ ହିସାବରେ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ । ସେହିଭଳି କେରଳର ୨-୩ ଷ୍ଟାର୍ ହୋଟେଲରେ ମଦ ବିକ୍ରୟ ନିଷେଧ, କିନ୍ତୁ ୪-୫ ତାରକାରେ ମଦ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ । କାରଣ ସେଠାରେ ଥିବା ପରିବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ଅଲଗା ବୋଲି ସରକାର ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଏହି ନୀତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଜାରି ରଖିଥିଲେ, ଯାହା ଆଧାରରେ କେରଳର ଏକ ଭିନ୍ନ ନୀତି ରହିଛି । ସେହିଭଳି, ଯେତେବେଳେ ବିହାରରେ ମଦ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ବୋଲି କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *