ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ! ବାର୍ଷିକ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇବେ…

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ! ବାର୍ଷିକ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇବେ…

ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ତେବେ ଡାକଘର ମାସିକ ଆୟ ସ୍କିମ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଯୋଜନା ଆପଣଙ୍କ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜସ୍ୱ ତଥା ପିଲା ମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଥାନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ଲାଭଦାୟକ ନୀତି ଆପଣାଇବାକୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟତ୍ର ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ସର୍ଵଦା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜିଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଡାକଘର ମାସିକ ଆୟ ଯୋଜନା (Post office monthly income scheme) ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ ।

ଡାକଘର ମାସିକ ଆୟ ସ୍କିମ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଯୋଜନାରେ ଯଦି ଆପଣ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିଟର୍ଣ୍ଣର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । ଡାକଘରର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏକକ ଏବଂ ମିଳିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହି ଅଧୀନରେ, ଜଣେ ନିବେଶକାରୀଙ୍କୁ ମାସିକ ଅତି କମରେ ୨୪୭୫ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ୨୯,୭୦୦ ଟଙ୍କାର ଆୟ ଉତ୍ସର ନିଶ୍ଚିତତା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଯଦି ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଏକକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକକାଳୀନ ୪.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଅପରପକ୍ଷରେ ମିଳିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ନିମନ୍ତେ ସର୍ବାଧିକ ୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଡାକଘର ମାସିକ ଆୟ ସ୍କିମ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଯୋଜନାରେ, ବାର୍ଷିକ ୬.୬% ସୁଧ ହାରରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା ରାଶିର ପରିମାଣ ତାଙ୍କୁ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରି ଦିଆଯିବ । ଏହି ଅନୁସାରେ ୪.୫ ଲକ୍ଷ ରାଶି ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ସୁଧ ୨୯,୭୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ । ଏଥିସହିତ ମିଳିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବାର୍ଷିକ ୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସୁଧ ହାରରେ ୫୯,୪୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ । ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ୧୨ ମାସ ହିସାବରେ ଭାଗ କରାଗଲେ ଗୋଟିଏ ଖାତାର ମାସିକ ଆୟ ୨୪୭୫ ଟଙ୍କା ହେବ ଏବଂ ମିଳିତ ଖାତାର ମାସିକ ଆୟ ୪୯୫୦ ଟଙ୍କା ହେବ ।

ଏହିପରି ଖାତା ଖୋଲନ୍ତୁ

ଡାକଘରର ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ହେଲେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକଘରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପ୍ରାପ୍ତ କରି ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝନ୍ତୁ । ଯେପରିକି ଆପଣ ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହୁଅନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ହିଁ ଖାତା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଦସ୍ତାବିଜ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ POIMS ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । POMIS ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିଚୟ ପତ୍ର, ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣ, ୨ଗୋଟି ପାସପୋର୍ଟ ଆକାରର ଫୋଟଗ୍ରାଫ୍ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିବ । ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ସମୟରେ ସାକ୍ଷୀ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବେ । ଫର୍ମ ସହିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ସମୟରେ ନଗଦ କିମ୍ବା ଚେକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣ ରାଶି ଜମା କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *