ଇନ୍ଦିରା, ରାଜୀବଙ୍କୁ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଦେଇଥିଲେ ଚେତାବନୀ ! କହିଥିଲେ- ତାଙ୍କଠାରୁ ଦୁରେଇ ରହିବାକୁ ଅନ୍ୟଥା…

ଇନ୍ଦିରା, ରାଜୀବଙ୍କୁ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଦେଇଥିଲେ ଚେତାବନୀ ! କହିଥିଲେ- ତାଙ୍କଠାରୁ ଦୁରେଇ ରହିବାକୁ ଅନ୍ୟଥା…

ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ପରିବାର ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଅତି ନିକଟତର ଥିଲେ । ଏହି ଦୁଇ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀର ବନ୍ଧୁତା ଥିଲା । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ମା’ ତେଜି ବଚ୍ଚନ ବନ୍ଧୁ ଥିଲେ । ତେଜି ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଘରକୁ ପ୍ରାୟତଃ ଆସୁଥିଲେ । ଏଠାରୁ ଅମିତାଭ ଏବଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁତା ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା ଯେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହେବାକୁ ଥିବା କନ୍ୟା ସୋନିଆ ମେନୋଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଆଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହରେ ଜୋରରେ ନାଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ । ରାହୁଲ୍ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଅମିତାଭଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ‘ମାମୁଁ’ ବୋଲି କହୁଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରାୟତଃ ଏକାଠି ବୁଲିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସମୟ ଗଡିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ବନ୍ଧୁତା ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ବଚ୍ଚନ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ ।

ଏହି କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲା ଦୂରତା

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସାନ ବୋହୂ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମ୍ପାଦନାରେ ପ୍ରକାଶିତ ‘ସୂର୍ଯ୍ୟ’ ପତ୍ରିକାରେ ଏହି ଦୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ହେବାର କାରଣ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ପତ୍ରିକା ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୮୦ ମସିହାରେ ଇନ୍ଦିରା ତେଜି ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନର୍ଗିସଙ୍କୁ ବାଛିଥିଲେ । ତେଜି ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ଏହା ପସନ୍ଦ ଆସିନଥିଲା ଏବଂ ଏଠାରୁ ଏହି ଦୁଇ ପରିବାରର ରାସ୍ତା ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏହା କହି ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲେ ଯେ ଦିଗଜ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯୋଗ୍ୟ ।

‘ML Fotedar’ଙ୍କ ୨୦୧୫ ସ୍ମୃତି ଅନୁଯାୟୀ, ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ନିଜର ମୃତ୍ୟୁର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅମିତାଭଙ୍କ ବିଷୟରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । ଇନ୍ଦିରା ତାଙ୍କ ପୁଅ ରାଜୀବ (ତତ୍କାଳୀନ AICC ସାଧାରଣ ସଚିବ), ଅରୁଣ ନେହେରୁ, ରାଜୀବଙ୍କ ଏକ ଦୂର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଏବଂ Fotedarଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ଡାକିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଇନ୍ଦିରା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

Fotedarଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତେଜିଙ୍କ ପୁଅ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ କେବେବି ରାଜନୀତିକୁ ନଆଣିବା ପାଇଁ । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି କଥା ଶୁଣି ରାଜୀବ ବହୁତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ କିଛି କହିପାରିଲେ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ କହିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ସିନ୍ଧିୟା ପରିବାର ସହ ଜଡିତ ଥିଲା । ଇନ୍ଦିରା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଗ୍ୱାଲିଅରର ପୂର୍ବତନ ମହାରାଜା ମାଧବରାଓ ସିନ୍ଧିୟାଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ ଗଜ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ ।

Fotedar କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୮୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଅମିତାଭଙ୍କୁ ରାଜନୀତିକୁ ଆଣିବାରେ ଇନ୍ଦିରା ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାଜୀବ ଅମିତାଭଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେବାରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ । ଆହ୍ଲାବାଦରୁ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ଛିଡାକରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅମିତାଭ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବୋଫର୍ସ ବିବାଦ ପରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ଆହ୍ଲାବାଦ ସାଂସଦ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ରାଜନୀତିକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ । ଦଳରୁ ଅମିତାଭଙ୍କ ଅଲଗା ହେବାରେ ରାଜୀବ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ୧୯୮୭ରେ କଂଗ୍ରେସ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆହ୍ଲାବାଦ ଆସନରେ ହାରିଗଲା । ଏହିପରି ଏହି ଦୁଇ ପରିବାର ପରସ୍ପର ସହ କଥା ହେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *