ଚୀନକୁ ସମୁଦ୍ର ପଥରେ ଘେରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଭାରତ ଯୁଦ୍ଧଅଭ୍ୟାସ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ।

ଚୀନକୁ ସମୁଦ୍ର ପଥରେ ଘେରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଭାରତ ଯୁଦ୍ଧଅଭ୍ୟାସ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ।

ପାହାଡ ଦ୍ଵାରା ଘେରି ରହିଥିବା ଲଦାଖର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଚୀନକୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି । ଯଦିଓ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚୀନ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ସେନା ପଛକୁ ଘୁଞ୍ଚିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଭାରତ ସତର୍କ ରହିଛି । ଚୀନକୁ ନେଇ ଭାରତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚାପ କମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଭାରତ ମାଲବାର ନୌସେନାର ନାଭଲ ଅଭ୍ୟାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

Google

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଯୁଦ୍ଧଅଭ୍ୟାସରେ ଭାରତ ସହିତ ଆମେରିକା ଏବଂ ଜାପାନର ନୌସେନା ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ । ଭାରତ ଭଳି ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଚୀନର ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡି ଯାଇଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ମାଲବାର ନୌସେନା ନାଭାଲ ଅଭ୍ୟାସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ବେଜିଂକୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଗତ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗମ୍ଭୀର ସୀମା ବିବାଦ ।

Google

ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶେଷ ଆଡକୁ ବଙ୍ଗର ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ, ଜାପାନ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନୌସେନା ଏକକାଳୀନ ଯୁଦ୍ଧଅଭ୍ୟାସ କରିବେ । ସମୁଦ୍ରରେ ଏହି ମିଳିତ ଯୁଦ୍ଧଅଭ୍ୟାସକୁ ଦେଖି ବେଜିଂର ମାନସିକତାକୁ ଉଚିତ ଜବାବ ମିଳିବ ।

Google

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାପାନ ଏବଂ ଆମେରିକା ସହ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଦେଶର ସହମତି ପରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଯିବ । ୱାଶିଂଟନ ସ୍ଥିତ ରେଂଡ଼ ନିଗମର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଡେରେକ୍ ଗ୍ରୋସମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ମାଲାବାରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ରବେଶ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ଏହି ଚାରୋଟି ଦେଶର ନିକଟତ୍ତରରେ ଚୀନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଚିନ୍ତିତ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *