ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଚୀନ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାରୁ ଭାରତ ଦେଇଛି ପରାମର୍ଶ- ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାର ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଅ ନାହିଁ ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଚୀନର ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଗମ୍ଭୀରତା ସହ ଗ୍ରହଣ କରି ବୁଧବାର ଦିନ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଷୟ ଉପରେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଦେଇଥିବା ଟିପ୍ପଣୀକୁ ଆମେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛୁ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ଚୀନ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି, ଯାହା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛି ଏବଂ ଲଦାଖକୁ ଏହା ଦୁଇଟି ପୃଥକ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛି ।

ଚୀନ ବୁଧବାର ଦିନ ଏହାକୁ ଭାରତର ଏକପାଖିଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି କହିବା ସହ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭାଜନ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅବୈଧ ଓ ଅମାନ୍ୟ ବୋଲି କହିଛି । ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଓ ପରାମର୍ଶ ମାଧ୍ୟମରେ କାଶ୍ମୀର ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚୀନ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ହେବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛି ।

Google

ଗତବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖକୁ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ।

Google

ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରଭାବରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ବାଙ୍ଗ୍ ବେନବିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାଶ୍ମୀର ଅଞ୍ଚଳର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଚୀନ ଅତି ନିକଟରୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛି । କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନର ସ୍ଥିତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ସୁସଙ୍ଗତ ଅଟେ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଇତିହାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିବାଦ ଅଟେ । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଚାର୍ଟର, ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ପ୍ରସ୍ତାବ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ତଥ୍ୟ ବୋଲି ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*