ଭାରତ ହାସଲ କଲା ବଡ଼ ସଫଳତା । ସଫଳ ହେଲା ସ୍ବଦେଶୀ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକର ପ୍ରୟୋଗ !

ଭାରତ ହାସଲ କଲା ବଡ଼ ସଫଳତା । ସଫଳ ହେଲା ସ୍ବଦେଶୀ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକର ପ୍ରୟୋଗ !

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାର ପ୍ରୟୋଗର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୋଟ ୩୭୫ ଭଲେଣ୍ଟୟରଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ଦେବାର ଥିଲା । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ହାସଲ କରିସାରିଥିଲା । ଡାକ୍ତର ମାନେ ଏହି ଉପଲବ୍ଧିରୁ ବହୁତ ଆନନ୍ଦିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଭଲିଣ୍ଟିୟରରେ କିଛି ଦୁଷ୍ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ । ଏହି ସଫଳତା ପରେ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ପ୍ରୟୋଗ ଦଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ।

google

ପୂରଣ ହେଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ

ପଣ୍ଡିତ ବିଡ଼ି ଶର୍ମା ପିଜିଆଇଏମଏସର କମ୍ୟୁନିଟି ମେଡିସିନ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଓ କୋ ଭେକ୍ସିନ ପ୍ରୟୋଗ ଦଳର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ଗବେଷକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ସବିତା ବର୍ମା ଉତ୍ସାହପୂର୍ବକ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିଷେଧକ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ୧୩ଟି ସଂସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କରେ ୩୭୫ ଭଲୀଣ୍ଟିୟରଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା ଯାହା ପୂରଣ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପଣ୍ଡିତ ବିଡ଼ି ଶର୍ମା ପିଜିଆଇଏସଏମରେ ୭୯ ଭଲୀଣ୍ଟିୟରଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷେଧକ ଦିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଖୁସିର କଥାଟି ଏହାଯେ କୌଣସି ଭଲିଣ୍ଟିୟରଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାର କୌଣସି ଦୁଷ୍ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ ।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରୁ ଶେଷ ହେବ କରୋନା

google

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ପରିଣାମରୁ ତାଙ୍କ ସଂକଳ୍ପ ଦୃଢ଼ ହୋଇଛି । କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାର ନିବାରଣ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଖୁସିର କଥା ଯେ ପଣ୍ଡିତ ବିଡ଼ି ଶର୍ମା ପିଜିଆଇଏମଏସକୁ ଏଣ୍ଟ୍ରୋ ଗେଷ୍ଟ୍ରୋଲୋଜୀ ବିଭାଗର ସିନିଅର ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ପ୍ରବୀଣ ମଲହୋତ୍ରା ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କାଲେ ପିଲିୟାର ଔଷଧ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହି ଦୁଇଟି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଫଳ ହୋଇଯିବ ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନେ କହିପାରିବେ ଯେ କେବଳ ଭାରତରୁ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରୁ କରୋନାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ

google

ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାର ପ୍ରୟୋଗ ଦଳକୁ ଗବେଷକ ଡାକ୍ତର ରମେଶ ଶର୍ମା ପ୍ରତିଷେଧକ ପ୍ରୟୋଗ ଦଳର ସହାୟତା କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ଭଲୀଣ୍ଟିୟରର ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରାଯିବ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ପରିଣାମରୁ ଏହାର ସାହସ ବଢ଼ିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭଲିଣ୍ଟିୟରରୁ ନିଜ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୮ ରୁ ୫୫ ବର୍ଷ ବୟସର ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପ୍ରୟୋଗରେ ୧୬ ବର୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୬୫ ବର୍ଷର ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ, ଯେଉଁମାନେ କି କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ନଥିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *