ଏହି ବିଶେଷ ଉପାୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିପାରିବେ ଆପଣ କେତେ ବର୍ଷ ଜୀବିତ ରହିବେ !

ଏହି ବିଶେଷ ଉପାୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିପାରିବେ ଆପଣ କେତେ ବର୍ଷ ଜୀବିତ ରହିବେ !

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଯେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିବ, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁକୁ ଭୟ କରନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଦୀର୍ଘ ହେଉ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାପାଇଁ ଚାହାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କାରଣ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ ଲେଖାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହି ଅନୁଚ୍ଛେଦ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଯେ, ଏହି ଉପାୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ କେତେ ବର୍ଷ ଜୀବିତ ରହିବେ । କିନ୍ତୁ ହୁଏତ ଆପଣ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ କିଛି ଉପାୟ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଆୟୁଷ କେତେବର୍ଷ ।

ମୃତ୍ୟୁ ଅଟଳ ସତ୍ୟ ଅଟେ

ସାମୁଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କପାଳର ଧାଡ଼ି ଏବଂ ହାତର ଧାଡ଼ିରୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନକାଳ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମେ ରାଶିଫଳ ଗ୍ରହ ଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟ ଆକଳନ କରିପାରିବା ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କେତେ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିବ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଅତି ସରଳ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଆପଣ ଆଉ କେତେ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଏହି ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପଥ ମଧ୍ୟରେ, ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ ଯେ ଆମେ କେତେ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷର ମନରେ ଆସେ ଯେ ସେ ଆଉ କେତେ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ଅବସ୍ଥାରେ ଆସିପାରେ । ମୃତ୍ୟୁ କେବେ କାହାକୁ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇ ଆସେନାହିଁ । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆୟୁଷ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ ସେହି ମଣିଷ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବିଦାୟ ଦେଇ ଚାଲିଯାଏ ।

ଆୟୁଷ ଆକଳନ ପଦ୍ଧତିକୁ ସମୁଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି

ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ଆଙ୍ଗୁଳିରେ ମାପିବା ଦ୍ୱାରା ୧୦୮ ଆଙ୍ଗୁଳି ବା ଚାରିହାତ ହୋଇଥାଏ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ବୟସ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଦୀର୍ଘ ଆୟୁଷଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଯାହାର ଶରୀରର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ମାପିବା ସମୟରେ ୯୦ଆଙ୍ଗୁଳି ହୋଇଥାଏ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତଙ୍କୁ ମାଧ୍ୟମ ଆୟୁଷ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପଦ୍ଧତି ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୯୦ ଆଙ୍ଗୁଳି କିମ୍ବା ତା ଠାରୁ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଆୟୁଷ ଖୁବ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଦିନ ବଞ୍ଚନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ପଦ୍ଧତିଗୁଡିକ ସାହାଯ୍ୟରେ ନିଜର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ବୟସ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ । ସାମୁଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର କପାଳର ଚାରି ଧାଡି କାନର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘାୟୁ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *