ୟୁକୋ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ! ସରକାର ନେଲେ ଏହି ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି !

ୟୁକୋ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ! ସରକାର ନେଲେ ଏହି ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି !

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆରବିଆଇର ପ୍ରମ୍ପ୍ଟ କରେକ୍ଟିଭ ଆକ୍ସନ୍ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ୧୪,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବ । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପିସିଏ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦୁର୍ବଳ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ୧୪, ୫୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଲଗାଇପାରେ ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର୍ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ୧୪, ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରବିଆଇର ପ୍ରମ୍ପ୍ଟ କରେକ୍ଟିଭ୍ ଆକ୍ସନ୍ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଅଧିନରେ ଅଛି । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ପିସିଏ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଅଧିନରେ ଅଛନ୍ତି ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଋଣ ପ୍ରଦାନ, ପରିଚାଳନା କ୍ଷତିପୂରଣ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଦେୟ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ୫, ୫୦୦କୋଟିର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା

ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପୁଞ୍ଜି ଦେବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି । ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ । ଏହା ପ୍ରମ୍ପ୍ଟ କରେକ୍ଟିଭ୍ ଆକ୍ସନ୍ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ନିୟାମକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ ସରକାର ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସରକାର ୨୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି । ୧୨ଟି ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ବର୍ଷ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ସିନ୍ଧ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୫,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଆରବିଆଇ ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ପ୍ରମ୍ପ୍ଟ କରେକ୍ଟିଭ ଆକ୍ସନ୍ ଫ୍ରେମୱାର୍କରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି । ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଉନ୍ନତି ଆଧାରରେ ପ୍ରାୟ ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆରବିଆଇର ପିସିଏ ପ୍ରତିବନ୍ଧକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛି । ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେତୁ ଆରବିଆଇ ମେ ୨୦୧୭ରେ ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ପିସିଏ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଅଧିନରେ ରଖିଥିଲା ।

ପିସିଏ ଫ୍ରେମୱାର୍କ କ’ଣ ଶିଖନ୍ତୁ

ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବ୍ୟବସାୟ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରେ ପଡ଼ନ୍ତି । ଆରବିଆଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍କଟରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳି ଜାରି କରିଥାଏ । ପ୍ରମ୍ପ୍ଟ କରେକ୍ଟିଭ ଆକ୍ସନ୍ ହେଉଛି ସେହିଭଳି ଏକ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଯାହା ବ୍ୟାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ । ଏହି ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୨ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *