ରକ୍ତଚାପ ନିୟତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ….

ରକ୍ତଚାପ ନିୟତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ….

ରକ୍ତଚାପ ନିୟତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ।

ଚାପ ଏବଂ ଚାପରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଜିର ଜୀବନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ , ଯେଉଁଥିରୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଅଟେ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହେଉଛି ଆଧୁନିକ ଜୀବନ ଶୈଳୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉପହାର ,ଯାହାକୁ ଆମେ ସାଇଲେଣ୍ଟ୍ କିଲର୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣୁ । ଏହି ସମସ୍ୟା ସେହି ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ହୃଦୟର ଧମନୀରେ ଚାପ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗକୁ ରକ୍ତ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ପଡେ । ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ, ଚାପ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଶୋଇବା ବ୍ୟତୀତ ଶରୀରରେ ସୋଡିୟମର ଅଭାବ ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବୃଦ୍ଧି ଆଦି ଅଟେ ।

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏଥିରେ ପୀଡିତ ମହିଳାମାନେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଏହାକୁ ସମୟ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗର କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦଘାତ, କିଡନୀ ବିଫଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଜନିତ ସମସ୍ୟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଖାଉଥିବା କିଛି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବା ପାଇଁ ଯାଉଛୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସହଜରେ ନିଜର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟାତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ।

ବିଟ

ବିଟ ଖାଇ ରକ୍ତଚାପକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇ ପାରିବ । କାରଣ ଏଥିରେ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତର ଧମନୀକୁ ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ବହୁତ ଲାଭବାନ ହେବେ । ବିଟ ଖାଇବା ସହିତ ଆପଣ ଏହାର ରସ ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ ।

ଓଟମିଲ୍

ଓଟମିଲ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ କାରଣ ଏଥିରେ ବହୁ ଫାଇବର ଥାଏ | ଏଥିରେ ସୋଡିୟମ୍ ମଧ୍ୟ କମ୍ ମିଳିଥାଏ, ତେଣୁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଓଟମିଲ୍ ଖାଇ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ ।

ରସୁଣ

ରସୁଣ ପ୍ରାୟତଃ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣିନଥିବେ ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତବାହୀ ନଳୀକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରକ୍ତଚାପ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ପ୍ରତିଦିନ ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ କମିଯାଏ ।

ପାଳଙ୍ଗ

ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ପାଳଙ୍ଗରେ ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗିୟମ୍ ଏବଂ ଅନେକ ଫାଇବର ଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

କଦଳୀ

କଦଳୀରେ ଭରପୁର ପୋଟାସିୟମ୍ ରହିଛି ଯାହା ରକ୍ତଚାପକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ କ୍ଷୀର ସହିତ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେବା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *